Çanakkale Savaşı, 1’nci Dünya Savaşı’nın en kanlı muharebelerinden biridir. Bu savaşın en önemli tarafı yüzyıllar sonra bir Haçlı Seferine benzer olması ve bu savaş sırasında yaşanan esrarengiz olaylardır. Bu büyük savaş sırasında yaşanan kaybolma vakası bugün bile açıklanabilmiş değildir.

Bir İngiliz alayı 28 Ağustos 1915 sabahı Anafartalar’daki Suvla koyunda, 60 nolu kayacık ağlı tepesi yakınlarında, yerdeki garip bir bulutun içine girdi ve bir daha hiç görünmemek üzere ortadan kayboldular. Bu olayın hemen ardından alayın kaybolduğu rapor edildi. Raporu imzalayan İngiliz subaylar Sappers F.Reichart, R.Newness ve J.L Newman tanık oldukları olayı şöyle rapor etmişlerdi;

“Güneş doğduğunda hava gayet açıktı. Görünürde tek bir bulut yoktu. Ancak 60 nolu tepe üzerinde ekmek biçiminde ki bulutlar, 6–8 km’lik bir hızla güneyden esen rüzgâra rağmen pozisyonlarını hiçbir şekilde değiştirmedikleri gibi, rüzgarın etkisi altında da sürüklenmediler. Yerden 150 metre yukarıda yer alan gözlem noktalarından görüldüğü kadarıyla, yaklaşık 60 derecelik bir yükseklikte öylece asılı duruyorlardı. Bu bulut grubunun tam altına rastlayan yerde arazi üzerinde aynı biçimde olan ve sabit duran, yaklaşık 250 metre uzunluğunda, 60 metre yüksekliğinde, 60 metre genişliğinde bir bulut bulunuyordu.

Bu bulut tamamen yoğundu ve hemen hemen katı bir madde yapısında görünüyordu. Tüm bunlar yerdeki bulutun 2500 metre kadar güneybatısında Rododendron Dağı Burnu üzerindeki siperlerimize yerleşmiş bulunan NZE 1’nci Sahra Bölüğünün 3’ncü Takımının 22 askeri tarafından gözlemlenmişti. Gözlem noktamız 60 nolu tepeye 90 metre kadar yukarıdan bakıyordu. Sonradan anlaşıldığına göre, bu tuhaf bulut kuru bir dere yatağının ya da çökmüş bir yolun üzerinde bulunuyordu. Arazi üzerinde öylece dururken yanları ile uçlarını mükemmel bir şekilde görebiliyorduk. Öteki bulutlar gibi açık gri renkteydi.

Daha sonra birkaç yüz kişiden oluşan bir İngiliz Alayının bu tepeye doğru ilerlediğini fark ettik. Erler orada tepenin üstündeki bulutun içinde kayboldular. Daha sonra bu bulut yükselerek Trakya’ya doğru ilerlemeye başladı”.

Yaklaşık 800 ile 4000 kişi arasında değişen alay ortadan yok olmuştu. Hiç kimse bu olaylar hakkında bir net açıklama yapamadı.

1’nci Dünya Savaşı biter bitmez İstanbul’u işgal eden İngilizler hemen ilk iş olarak kaybolan bu alayın peşine düştüler. Osmanlı’lardan bu İngilizlerin esir alınıp alınmadığını sordular. Fakat Osmanlı hükümetince hiçbir subayın ve üst düzey yetkilinin bu olaydan haberdar olmamaları karşısında hayrete düştüler. Kayıtlara bile geçmeyen Kayıp Alayın akıbeti günümüze kadar gelen gizemli bir olay olarak bilindi.

Yazar Charles Berlitz bu olayı “Manyetik alanların ya da sismik fayların yahut her ikisinin birden bulunduğu yerlerin civarında, bilinmeyen varlıkların müdahalelerinin söz konusu olabileceğini” gösterdiği için ilginç bulduğunu açıklamıştır. Ona göre Çanakkale Boğazı civarında gizemli bir bölgenin varlığına işaret etmiş olmaktadır.

Araştırmacı Robin Collyns, aynı konuyu işlediği bir yazısında John Hargrave’in Suvla Koyu çıkartmasına ilişkin yaptığı bir açıklamayı aktarırken

“28 Ağustos 1915 tarihinde birkaç tabur, pusula ibresinin aşırı derecede kuzeye doğru sapmasından ötürü bu alanda yönlerini kaybetti” demektedir.

Collyns olaya yol açan garip bulutların, aslında İngiliz Alayını kaçıran ve manyetik düzensizliklere yol açan uzay gemileri yani UFO’lar olma ihtimali üzerinde duruyordu

Volkan Burnaz

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir