Mars’ta yaşam var mı yok mu tartışmaları devam ede dursun her gün dünya dışı zeki yaşama dair yep yeni kanıtlar ve belgeler ortaya çıkmaya devam ediyor. Bunlardan bir tanesi de “Nakhla” adı verilen içerisinde gömülü halde biyolojik bir kapsül bulunduran Mars kayasıdır.

Bilim adamlarının 28 Haziran 1911’de Mısır’da buldukları ve Dünyamıza 1.38 milyar ışık yılı uzaktan Mars’tan geldiğini tespit ettikleri bir meteoroid kayası üzerinde yaşama dair önemli bir kanıt daha tespit ettiler. Yaklaşık olarak 11 milyon yıllık geçmişe sahip bu kaya parçası içerisinde biyolojik bir oluşumu barındırmakta.

Meteor parçası üzerinde yapılan çalışmalar sonunda merkezinde eş merkezli bir çepere sahip kapsül benzeri bir biyolojik yapıya rastladılar. Kaya içerisinde adeta kendisini bir tür koza gibi korumaya almış olan bu fosilleşmiş nesne bir tür hücreyi andırmakta. Dünyamız şartlarına uyum sağlayamadığından mı bilinmez lakin burada gelişerek biyolojik bir varlık gösterememiştir.

Eliptik bir görüntüye sahip, fosilleşmiş bu biyolojik nesne şuan bile halen sırlarını açık etmiş değil. Bilim insanları bu açıklamalarından öte ne gibi veriler elde ettiler bilinmiyor, fakat bu bile bazılarının boş olduğunu iddia ettiği bir takım sistemlerin sanıldığı gibi hiç de boş ve uygunsuz yaşam şartlarına sahip olmadığını göstermektedir.

2018 yılında bir İngiliz Tv kanalı olan ITV ye röportaj veren NASA eski yöneticisi Charles Bolden konu ile ilgili şunları söylemiştir:

“ Geçmişte Mars, bazı açılardan Dünya’ya benzer bir gezegendi. Dünya dışı yaşam formları ile doluydu… Tekrar ediyorum … bir zamanlar … ama şuan bile bir yerlerde bu tip yaşam formları varlıklarını devam ettiriyor olabilirler “.

Bununla birlikte, Bolden’in açıklamaları ve ilgili bu keşif hakkında, Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezinin web sitesinde, Mars meteorit örneği üzerinde yapılan tüm analizleri bulabilirsiniz.

Kuzey Atacan

By Kuzey Atacan

UFO ARAŞTIRMACISI : KUZEY ATACAN Almanya – Hannover doğumlu olan Kuzey ATACAN, İstanbul’da yaşamaktadır. Öğrenim hayatını yaşadığı şehir olan İstanbul’da Marmara Güzel Sanatlar Akademisi (Grafik Tasarım Bölümünü) bitirmiş. Daha sonraları vatani görevini yapmak üzere kendi isteği ile Afganistan’a NATO bünyesinde barış gücü olarak gitmiştir. Askerlik öncesinde ve sonrasında çocukluğundan beri yaşadığı gözlemler ve yakın deneyimler sonrasında Haktan Akdoğan ile tanışıp Sirius UFO ve Uzay Bilimleri Araştırma Merkezi ilk kurucu üyelerinden olup dünya çapında bir çok organizasyonda görev almıştır. Daha sonrasında Sirius UFO’dan ayrılarak bağımsız olarak ORİON UFO VE DÜNYADIŞI VARLIKLARI ARAŞTIRMA GRUBU’nu kurmuştur. Orion UFO Araştırma grubu ile ülkemiz genelinde çok geniş bir takipçi kitlesine sahip olmuş ve yurt genelinde bir çok organizasyona ve toplantıya imza atmıştır. 5 Şubat – 26 Aralık arasında 2009 tarihleri arasında canlı olarak yayın yapan 89.4 Yaşam Radyoda ve 104.3 Radio Coll gibi değerli radyolarda UFO gerçeği ile ilgili canlı yayın programı yapmıştır. Türkiye genelinde bir çok önemli dergide, gazetede makaleleri ve röportajları yayınlamış ve okuyucuları tarafından büyük ilgi görmüştür. Aynı zamanda bir çok interaktif web sayfasında, haber portalında da halen yazıları röportajları yayınlanmaktadır. 2010 yılı başlarında ise Kanal T bünyesinde yaklaşık 10’un üzerinde UFO’lar ile ilgili canlı yayın programı yapmış daha sonraları bu programların dikkat çekmesi üzerine 2011 – 2012 yılları arasında Ulusal kanallardan olan Star, Kanaltürk, Atv A haber, Kanal34. Tv Em, Business Channell Türk gibi önemli TV kanallarına konuk olmuş UFO Araştırmacısı olarak adından söz ettirmiştir. 20 yılı aşkın bir süredir UFO araştırmacılığı yanında sık sık UFO gözlemi de yapan Kuzey’in kendisine ait yaklaşık 700 kareden fazla orijinal video ve UFO fotoğrafı bulunmakta ve bu görüntüler bugün bile yurtdışında da yayınlanmaktadır. Kuzey özel ekibiyle aktif çalışma ve araştırmalarına halen devam etmektedir. Kuzey Atacan uzun süren araştırmaları ve gösterdiği büyük başarı sayesinde dünyanın en büyük UFO araştırma merkezi olan MUFON ( Mutual UFO Network)’ un Türkiye bağlantılarından birini oluşturmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir