Mothman (Güve Adam) 15 Kasım 1966 – 15 Aralık 1967 tarihleri arasında (ABD) West Virginia’nın Point Pleasant bölgesinde görüldüğü varsayılan efsanevi yaratıktır. İlk defa Point Pleasant Register adlı gazetede 16 Kasım 1966’da dünya kamuoyuna duyurulmuştur.

Bir insandan oldukça uzun ( 2 – 3mt ) civarında boya sahip, iri yapılı, vücudu grimsi pullarla kaplı, devasa kanatları olan yarı insan, yarı güve, yarasa karması bir varlık.

1966’dan bu yana batı Virginia’da görüldüğü iddia edilen yaratık adını o yıllarda Tv de çok popüler olan Batman dizisindeki bir karakterden alır. Yaklaşık 3 metre boyundadır. bacakları insan bacağına benzer ve bu sebeple sık sık gördü tanıkları varlığı kostüm giymiş bir insanla karıştırmıştırlar. İnsana benzemeyen yönleri yarasa benzeri kanatları ve omuzlarının hemen altında olan parlak kırmızı gözleridir. Saatte yaklaşık yüz mil hızla uçtuğu tanımlanmıştır. Kimi görgü tanıkları Mothman’ın eşi benzeri görülmemiş bir kuş kimileri ise dünyayı istila etmek üzere olan uzaylı bir yaratık türü olduğuna inanıyor.

Orijinal türü ve menşeyi henüz bilinmeyen bu varlık halen gündemdeki gizemli yerini korumaktadır.

UFO Araştırmacısı ve paranormal kitaplar yazarı John A.Keel 1960’lı yılların sonunda ortaya çıkan Mothman üzerinde kapsamlı bir çalışma yapmıştır. Bu çalışmalarını daha sonra bir araya toplayarak “Mothman Kehanetleri” olarak kitap haline getirmiştir.

Yıllar sonra bu kitap 2002 yıllarında fark edilip başrollerini Richard Gere’in canlandırdığı bir film olarak beyaz perdeye uyarlanmıştır.

Mothman ile ilgili detaylı bir araştırma yapıldığında buna benzer varlıkların çok eski çağlarda farklı medeniyetlerin kaynaklarında resmedilip, betimlendirildiklerini görmekteyiz. Özellikle Mezopotamya, Urartu ve Antik Mısır heykelciliğinde kanatlı insanımsı varlıkların figürlerini görmemiz mümkün.

Günümüz gözlemlerinde bu varlıkla ilgili ilk kayıtlar 1960ların sonlarına rastlamaktadır. Gözlemler kısa süreli olmasına rağmen oldukça detaylı ve yakın karşılaşmalar olarak kayıt altına alınmıştır.

Gözlemler çoğunlukla kırsal kesimde bulunan Point Pleasant Kasabası civarında ve otoyol yakınlarında gerçekleşmiştir. Akşamüzeri ve gece saatlerinde araçları ile yolculuk eden bir çok kasabalı ve civar bölgedeki insanlar bu varlığı çok yakınlarında gördüklerini ve o an dehşete düştüklerini ifade etmekteler.

Point Pleasant Kasabası konum itibari ile oldukça dikkat çekici bir noktadır. Burası İkinci Dünya Savaşında önemli bir merkezdi. Bölge çok sayıda patlayıcı ve yıkıcı silahın saklandığı bir çok yer altı sığınakları ve tünellerle doluydu. Savaş sona erdiğinde bu depolar boşaltıldı ve bölge TNT alanı olarak ilan edildi. Ve daha sonra bu bölge içki içen başı boş gençlerin uğrak yeri haline geldi. Point Pleasant’ın bir diğer özelliği de aynı bölgede bir kuş ve doğal yaşam parkının bulunmasıydı.

İlk bakışta terk edilmiş patlayıcı ve silah depoları ile doğal park arasında bir bağlantı yok gibi görünse de bu bölgedeki terkedilmiş binalar ve tüneller Mothman için bulunmaz bir sığınak görevi görüyor olabilir. Burası kolayca saklanıp izini kaybettirecek ve avlanıp hayatını sürdürebileceği muhteşem bir ortam yaratmaktadır.

Gözlemlerden ve raporlardan elde edilen ortak kanıya göre Mothman yani Güve adam insanlara karşı saldırgan bir tavır içerisinde değil. Hatta bir çok vakada insanları fark ettiği anda oradan hızla uzaklaştığı belirtilmiştir.

Tanıklar yakın temasları sırasında varlıkla aralarında en ufak bir sözlü yada düşünsel bir bağ kurulmadığını ifade etmekteler.

Mothman kimdir ve nereden gelmiş olabilir

Bu konuda pek çok iddia olmasına karşın Mothman’ın kökeni hakkında henüz kimsenin elinde net bir veri bulunmamaktadır. Fakat Mothman’ın gözlemlendiği bazı tarihlerde UFO gözlemlerinin artması bu varlığın kökeninin dünya dışı olma olasılığını da beraberinde getirmektedir.

Seneler önce Mothman gözlemlerinin yapıldığı Point Pleasant yaşanan olaylardan sonra bugün tıpkı New Mexicodaki Roswell kasabası gibi bir tür turistik merkez halini almıştır. Bölgede Mothman ile ilgili bir araştırma merkezi ve müze bile bulunmaktadır. Halkın kendisi ve bölgesi için bir idol haline getirdiği bu gizemli varlıkla ilgili kasaba merkezinde büyük bir Mothman heykeli de buraya gelenleri karşılamaktadır. Kasaba içerisinde satılan hediyelikler de işin cabası.

Mothman ve Parçalanan Hayvanlar

1960’lı yıllarda Point Pleasant kasabasında yaşanan olaylarla eş zamanlı olarak UFO gözlemlerinin de artması gündeme damgasını vurdukça bölgede susturucular adı verilen Siyah giyen adamlarda (MIB) sıkça tanıkları ziyaret edip bir yandan sorgularken diğer yandan susturmaya çabalıyorlardı.

Zaman içerisinde Mothman’ın gözlemlendiği bölgelerde parçalanıp kanı içilmiş çiftlik hayvanlarına da rastlanmaya başlandı. Olaylar günden güne daha karmaşık ve içinden çıkılmaz bir bilimkurgu halini almaya başlamıştı adeta.

Bu durum Mothman ile Güney Amerika bölgesinde sıklıkla görülen kanları içilen ve parçalanan çiftlik hayvanlarını akıllara getirmekteydi. Bu bölgede dinozorumsu bazense yırtıcı bir köpeğe benzer iki ayaklı bir kan emicinin varlığından söz ediliyordu. Yerel halka bu varlığa Chubacabra adını vermişti bu ismin anlamı keçi emici idi.

Bu durum Mothman ile ilginç derecede benzerlik gösteriyordu. Çünkü çiftlik hayvanlarının kanları son damlasına kadar emiliyor ve bazen vahşice parçalanıyordu. Ve bilim insanları bu duruma herhangi bir açıklama getiremiyordu. Buna tam olarak ne tür bir canlının sebep olduğunu anlayamıyorlardı.

Edinilen bir bilgiye göre Chubacabralar Dulce üssünde yapılan genetik testlerin sonucu ortaya çıkmış melez yaratıklardı. Ve yaşam iç güdülerini test edip denemek için doğaya özellikle salınıyorlardı. Bu bilgi bizlere Mothman’ın kökeni hakkında bir tür ip ucu veriyor olabilir. Acaba bu iki varlık türü de Dünya dışı varlıklar ile yapılan genetik testlerin birer ürünü olabilirler mi.

Aslında bu efsanevi yaratık ile ilgili ilk kayıtlar 1966 ve 1967 seneleri arasında olmuş gibi gözükse de benzer vakalar 1964 senesinden önce de görülmüştür.

1964 de bir kadın Ohio nehrinin yakınlarında arabası ile giderken Chief Cornstalk Hunting Grounds yolunda büyük bir varlığın yürüdüğünü gördü.Varlık insan şekline benziyordu. Kadın arabayı yavaşlattı fakat varlık iki kanadını açarak uçtu.Bu olaya kimse inanmaz diyerek gördüğü şekli kimseye anlatmadı.

1965 yılında Ohio Nehri’nin yakınlarında oturan bir kadın oğlunun uçan dev bir melek gördüğünü söylemiştir.

Bölgede yaşanan ilk Mothman gözlemleri

14 Kasım 1966

Yer batı Virginia, Salem kasabası. Tanık Newell Patridge o gece saat 10:30 civarında evinde oturmuş televizyon izliyordu. Aniden televizyondaki görüntü kayboldu. Tam televizyona uzanmış görüntünün neden gittiğini anlamaya çalışırken dışarıda bulunan köpeği Bandit, sürekli havlayarak samanlığa doğru koşmaya başladı. Ortalıkta yüksek frekanslı ıslık sesine benzer bir ses yayılıyordu.

Newell eline aldığı fener ile etrafı incelemeye başladı. Samanlığa doğru tuttuğunda karşısında dikkatini çeken ilk şey çok parlak, kırmızı renkli ve birbirine yakın duran iki ışık kaynağını fark etti. Kırmızı reflektörlere benzeyen bu ışık kaynağı bir varlığa aitti ve sıradan bir hayvana oranla oldukça büyüklerdi. Newell ile kırmızı gözlerin bulunduğu nokta arası neredeyse bir futbol sahası uzunluğundaydı. Ama buna rağmen bile gözler oldukça netti ve etrafına kırmızı ışıklar yayıyordu.

Köpek Bandit, gözlere kilitlenmiş halde havlayıp hırlayıp duruyordu. Newell’de bu durumdan etkilenerek silahını yanına aldı ve evinde nöbet tutmaya başladı. Gece bitip gündüz olduğunda köpeği Bandit’i aradı bahçesinde. Fakat köpeği yerinde yoktu. Bandit’ten geriye yalnızca sanki tüm gece kendi etrafında dönmüşçesine daire çeklinde pati izleri kalmıştı. Ve bir daha Bandit’ten haber alınamadı.

15 Kasım 1966

Roger Scarberry ve Steve Mallete eşleriyle birlikte gece Point Pleasant Kasabası bölgesinde arabalarıyla dolaşmaya çıktılar. Gezintileri sırasında hiç beklemedikleri bir şeyle karşılaştılar. Mothman adı verilen varlık tam karşılarındaydı. Bu ani karşılaşma dört kişinin birden panik olmasına sebep oldu.

Linda Scarberry olay anında gördüklerini şöyle anlatıyor:

“Gördüğümüz varlık bir erkeğe benziyordu ama çok daha büyüktü. Boyunun yaklaşık iki metre yada daha uzun olduğunu tahmin ediyorum. Yarasa benzeri kanatları ise arkasında kapalı duruyordu. Ancak bizi en çok etkileyen gözleri oldu. Otomobil farına benzeyen iri gözleri vardı. Gözleri hipnotik etkiye sahipti. Hiç kıpırdamadan gözlerine bakıyorduk”.

Roger Scarberry hemen gaza bastı ve büyük bir hızla oradan uzaklaşmaya başladı. Ancak Mothman tepeden arabayı takip ediyordu. Kanatları açık vaziyette havada süzülürcesine uçuyordu. Arabayı şehir sınırına kadar takip ettikten sonra hemen hızla gözden kayboldu. Dört genç korku içerisinde hemen polise gidip yaşadıklarını anlattılar. Daha sonraki günlerde de bölgede Mothman gözlemleri devam etti.

Şerif Millard Halstead ‘Güve Adam’ı gerçekten görmüş 4 kişi ile birlikte TNT bölgesine gider ve kulakları sağır edecek derecede tiz bir ses duyarlar.

Ben Enochs ve Paul Yoder adlı iki itfaiyeci 18 Kasım 1966’da TNT bölgesinde bu yaratığı gördüklerini söylediler.

Richard West adında bir vatandaş polisi arayarak komşusunun evinin çatısında kanatlı bir varlığın oturduğunu ihbar eder.İhbarın detayında Richard varlığın 6 ve 7 metre boylarında kırmızı ve helikopter gibi uçtuğunu söylemiştir.

St Albans’da da bir görgü tanığı evinin bahçesinde bir varlığın olduğunu polise söylemiştir.

Gallipolis, Ohio havaalanında beş pilot uçan bir yaratığın olduğunu kuleye bildirmiştir.Varlığın kanatlarını çırpmadığını belirtmişlerdir.

Mezar kazıcılar Clenden kasabasının yakınlarında kendilerine doğru gelen kahverengi ve ağaçların üzerinden uçan bir varlığı gördüler. Kenneth Duncan adlı mezar kazıcı yaratığı an ve an izlediklerini ve onun bir kuş olmadığını belirtmişlerdir.

Sonraki 13 ay boyunca 100′den fazla görgü tanığı Point Pleasant yakınlarında bu yaratığı gördü.Tarifleri Scarberry’nin ki ile örtüşmekteydi. Buna karşın 1967′nin sonlarında Güve Adam geldiği gibi birdenbire yok oldu ve bir daha onu gören olmadı.

Mothman yani Güve Adam’a dair en kapsamlı kitap, 1975 yılında basılmış olan John Keel’in klasik kitabı The Mothman Prophecies’dir.Kitap, bu korkutucu uçan yaratığın görüldüğü dönemlerde Point Pleasant’ta başka rahatsı edici olayların da hüküm sürdüğünü anlatmaktadır. Kayıtlarda, UFO raporları, korkunç hayvan parçalama olayları, bazı evlere Siyah Giyem Adamların ziyaretleri yer almaktadır. Keel ve daha birçok araştırmacı, Güve Adam’ın alışılmamış,uzay ya da zamandaki başka bir boyutta dünyaya gelmiş bir varlık olabileceğini öne sürmüşlerdir.

Daha tutucu açıklamalardan biri de, Batı Virginia Üniversitesi’nden Dr. Robert Smith’e aittir. Smith, Güve Adam’ın aslında kumlutepe turnası grus canadensis adı verilen çok uzun boylu, gri tüylü bir kuş türüne ait olabileceğini öne sürmüştür.Ancak, bu uzun boyunlu kuş, boynu olmadığı söylenen Güve Adam’la pek bir benzerlik göstermemektedir.

Monthman ve Silver Bridge köprüsünün yıkılışı

15 Aralık 1967’de Batı Virginia ve Ohio’yu birbirine bağlayan Silver Bridge köprüsü yıkılır. Köprü açıklanamayan bir şekilde yıkılmıştır.

Köprünün çökmesi sonucu olayda 46 kişi ölmüş ve 2 kişi serin sularda kaybolmuştur.

Polisin daha sonra yaptığı araştırmada görgü tanıkları felaketten önce Mothman’ı köprünün hemen üzerine konmuş halde görmüşlerdir. Ama bu olayın Mothman ile ilişkili olduğu asla kanıtlanamamıştır. Aslında en garip kısmı ise bu kadar arabanın köprüde olmasının sebebi ışıkların bozulmasıdır.Amerika’da şuan bile bir çok kişi felaketin Mothman ile alakalı olduğuna inanıyor.

Ama bilimsel bir açıklama yapan uzmanlar köprünün yanlış yapılan askı kabloların birinin gereğinden fazla ince olmasıdır.

Volkan Burnaz

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir