Orion’dan geçen bu çizgiler nedir? Çoğu, Dünya yörüngesindeki çok sayıda Starlink uydusunun güneş ışığı yansımaları. Göze alaca karanlık gökyüzü boyunca süzülen bir dizi ardışık nokta şeklinde görünen, sayısı gittikçe artan SpaceX Starlink iletişim uyduları, pek çok astronom için bir endişe kaynağı.

Olumlu tarafından bakılırsa da Starlink ve benzer gruplar, gün batımından sonraki gökyüzünü daha dinamik hale getiriyor, uydu temelli küresel iletişimi hızlandırıyor ve şu anda yeterli hizmet gitmeyen kırsal bölgelere dijital servislerin ulaştırılmasını sağlıyor. Ama olumsuz tarafta, alçak Yer yörüngesindeki bu uydular, bazı derin astronomik görüntüleme programlarını, özellikle de gün batımından hemen sonra ve şafaktan hemen önce görüntü alınmasını gerektiren gözlem programlarını zorlaştırıyor.

Gelecek için planlanmış, daha yüksek yörüngelerde işleyen uydu dizileri; derin evrenin gecenin herhangi bir zamanında büyük yer temelli teleskoplar için düşünülen incelemelerini de etkileyebilir. Aralık 2019’da alınan bu görüntü; kimi arka plandaki Orion Nebulası’nı vurgulamak, diğerleri ise geçen uyduları göstermek için alınmış 65’ten fazla 3 dakikalık pozun dijital bir birleşimi.

Kuzey Atacan

By Kuzey Atacan

UFO ARAŞTIRMACISI : KUZEY ATACAN Almanya – Hannover doğumlu olan Kuzey ATACAN, İstanbul’da yaşamaktadır. Öğrenim hayatını yaşadığı şehir olan İstanbul’da Marmara Güzel Sanatlar Akademisi (Grafik Tasarım Bölümünü) bitirmiş. Daha sonraları vatani görevini yapmak üzere kendi isteği ile Afganistan’a NATO bünyesinde barış gücü olarak gitmiştir. Askerlik öncesinde ve sonrasında çocukluğundan beri yaşadığı gözlemler ve yakın deneyimler sonrasında Haktan Akdoğan ile tanışıp Sirius UFO ve Uzay Bilimleri Araştırma Merkezi ilk kurucu üyelerinden olup dünya çapında bir çok organizasyonda görev almıştır. Daha sonrasında Sirius UFO’dan ayrılarak bağımsız olarak ORİON UFO VE DÜNYADIŞI VARLIKLARI ARAŞTIRMA GRUBU’nu kurmuştur. Orion UFO Araştırma grubu ile ülkemiz genelinde çok geniş bir takipçi kitlesine sahip olmuş ve yurt genelinde bir çok organizasyona ve toplantıya imza atmıştır. 5 Şubat – 26 Aralık arasında 2009 tarihleri arasında canlı olarak yayın yapan 89.4 Yaşam Radyoda ve 104.3 Radio Coll gibi değerli radyolarda UFO gerçeği ile ilgili canlı yayın programı yapmıştır. Türkiye genelinde bir çok önemli dergide, gazetede makaleleri ve röportajları yayınlamış ve okuyucuları tarafından büyük ilgi görmüştür. Aynı zamanda bir çok interaktif web sayfasında, haber portalında da halen yazıları röportajları yayınlanmaktadır. 2010 yılı başlarında ise Kanal T bünyesinde yaklaşık 10’un üzerinde UFO’lar ile ilgili canlı yayın programı yapmış daha sonraları bu programların dikkat çekmesi üzerine 2011 – 2012 yılları arasında Ulusal kanallardan olan Star, Kanaltürk, Atv A haber, Kanal34. Tv Em, Business Channell Türk gibi önemli TV kanallarına konuk olmuş UFO Araştırmacısı olarak adından söz ettirmiştir. 20 yılı aşkın bir süredir UFO araştırmacılığı yanında sık sık UFO gözlemi de yapan Kuzey’in kendisine ait yaklaşık 700 kareden fazla orijinal video ve UFO fotoğrafı bulunmakta ve bu görüntüler bugün bile yurtdışında da yayınlanmaktadır. Kuzey özel ekibiyle aktif çalışma ve araştırmalarına halen devam etmektedir. Kuzey Atacan uzun süren araştırmaları ve gösterdiği büyük başarı sayesinde dünyanın en büyük UFO araştırma merkezi olan MUFON ( Mutual UFO Network)’ un Türkiye bağlantılarından birini oluşturmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir