ORTA ÇAĞ KİTABINDA, “STAR WARS” YODA USTA FİGÜRÜ

 Geçmiş gizemleri ve sürprizleriyle yeniden bizleri hayretlere düşürmeye devam ediyor. Yeni bir şok edici belge bu kez orta çağa ait bir el yazması kitabın içerisinden çıkıyor. İçerisinde Yoda ustaya benzer figürün yer aldığı orta çağa ait kitap Kilise hukuku ve doktrinlerinlerine ilişkin kararların alındığı (kararnameleri) derleyen papalık mektuplar koleksiyonu olan Smithfield Kararnameleri olarak bilinen 14. yüzyıldan kalma bir el yazmasıdır.

Eğer bir Yıldız Savaşları “Star Wars” filmi serisi hayranı iseniz bu kitap sizlere Jeday’ların büyük ustası “Yoda”nın birebir tasvirini sunuyor adeta.  Ten rengi fiziksel yapısı ve giyimi ile bile tıpatıp Yoda ustayı anımsatan figürün çok eski çağlarda yaşamış küçük etçil, galaktik bir insan türünü tasvir ettiği belirtiliyor.

Film içerisinde Galaktik Cumhuriyet döneminde Jedi düzenin önemli bir savaşçısı ve eğitmeni olan Yoda usta felsefi yapısı ve doğa üstü güçleri ile dikkatleri çeken çok önemli bir karakter.  Asıl ana vatanı film de de tanımlanmayan bu özel şahsiyet dünya çapında çok büyük bir hayran kitlesine sahiptir.

Bulunan orta çağa ait kitapta da bu varlıkların kökeni net bir şekilde anlatılmamakla beraber fiziksel özellikleri şu şekilde sıralanmıştır.

  • 70 cm ve altında boya sahipler.
  • Kesin olarak ömür süreleri bilinmemekle beraber oldukça uzun yaşadıkları bilinmektedir.
  • Etçil bir beslenme sistemine sahipler.
  • Elfleri andıran uzun sivri kulaklara sahipler.
  • Tridaktil eller ve anisodaktil ayaklar.
  • Kösele gibi sert ciltleri.
  • Ve açık yeşil kanları

Bilim dünyası henüz böyle bir türün varlığına dair bir kanıt bulabilmiş değilse de her şeyin bir olasılık içerisinde olabileceği gerçeğini de göz ardı etmiyorlar.

Kitap içerisindeki figürü ilk bulan kişi, İngiliz Kütüphanesi’ndeki 1600 yıl öncesine ait öncesi tarihi el yazmaları küratörü Julian Harrison dir.

Julian Harrison Halen, dünyanın en eski İncillerinden bazıları olan Beowulf’un, Lindisfarne İncillerinin ve Henry VIII’in devlet gazetelerinin kopyalarını içeren paha biçilmez koleksiyonlara bakıyor ve 2006’dan beri İngiliz Kütüphanesinde çalışıyor.

Eski el yazmalarını dijital ortama taşıyıp tüm insanlıkla paylaşan Harrison ortaya çıkan belgeler içerisinde öyle etkileyici şeyler bulunduğunu ve insanlığın bunlardan bi haber kalmaması gerektiğini ifade ediyor. Gerek geçmişimiz gerekse geleceğimiz ile ilgili birçok sırrın bu kaynaklarda yok olup gitmesine gönlünün razı olmadığını ve bunun dijital ortama aktarılması ile birçok şeyin gün yüzüne çıkacağına inanıyorum diyor.

Harrison bulduğu bu orta çağa ait çizimin o zamanların gezginleri tarafından resmedilip gözlemlendiğini belirtiyor.  Gerçeklik payının yüksek olduğu bu çizimin günümüz Yoda usta karakteri ile bu kadar benzeşmesi kendisini de şok etmiş adeta.

Kitap içerisinde daha birçok efsanevi yaratığın ve tanımlanamayan canlının siluetlerinin yer aldığını belirten Julian Harrison bence bu kitap daha detaylı irdelenip incelenmeli. Çünkü önümüzde geleceğe ve hayal ötesine kapı aralayan büyük bir örnek teşkil ettiğini sözlerine eklemiştir

Damien Kempf ve sanat tarihçisi Maria L. Gilbert, kitaplarında pek çok orta çağa ait canavara ve efsanevi yaratığa yer vermişlerdir. Eski kültürlerin arşivlerinde birçok gizemin barındığı şüphe götürmez bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunların bir kısmı hayal ürünü ya da inanlarından kaynaklanan kültürel şeyler olsa da azınlıkta da olsa bir kısmının tamamen gerçeğe dayandığı inkar edilemez bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kuzey Atacan

By Kuzey Atacan

UFO ARAŞTIRMACISI : KUZEY ATACAN Almanya – Hannover doğumlu olan Kuzey ATACAN, İstanbul’da yaşamaktadır. Öğrenim hayatını yaşadığı şehir olan İstanbul’da Marmara Güzel Sanatlar Akademisi (Grafik Tasarım Bölümünü) bitirmiş. Daha sonraları vatani görevini yapmak üzere kendi isteği ile Afganistan’a NATO bünyesinde barış gücü olarak gitmiştir. Askerlik öncesinde ve sonrasında çocukluğundan beri yaşadığı gözlemler ve yakın deneyimler sonrasında Haktan Akdoğan ile tanışıp Sirius UFO ve Uzay Bilimleri Araştırma Merkezi ilk kurucu üyelerinden olup dünya çapında bir çok organizasyonda görev almıştır. Daha sonrasında Sirius UFO’dan ayrılarak bağımsız olarak ORİON UFO VE DÜNYADIŞI VARLIKLARI ARAŞTIRMA GRUBU’nu kurmuştur. Orion UFO Araştırma grubu ile ülkemiz genelinde çok geniş bir takipçi kitlesine sahip olmuş ve yurt genelinde bir çok organizasyona ve toplantıya imza atmıştır. 5 Şubat – 26 Aralık arasında 2009 tarihleri arasında canlı olarak yayın yapan 89.4 Yaşam Radyoda ve 104.3 Radio Coll gibi değerli radyolarda UFO gerçeği ile ilgili canlı yayın programı yapmıştır. Türkiye genelinde bir çok önemli dergide, gazetede makaleleri ve röportajları yayınlamış ve okuyucuları tarafından büyük ilgi görmüştür. Aynı zamanda bir çok interaktif web sayfasında, haber portalında da halen yazıları röportajları yayınlanmaktadır. 2010 yılı başlarında ise Kanal T bünyesinde yaklaşık 10’un üzerinde UFO’lar ile ilgili canlı yayın programı yapmış daha sonraları bu programların dikkat çekmesi üzerine 2011 – 2012 yılları arasında Ulusal kanallardan olan Star, Kanaltürk, Atv A haber, Kanal34. Tv Em, Business Channell Türk gibi önemli TV kanallarına konuk olmuş UFO Araştırmacısı olarak adından söz ettirmiştir. 20 yılı aşkın bir süredir UFO araştırmacılığı yanında sık sık UFO gözlemi de yapan Kuzey’in kendisine ait yaklaşık 700 kareden fazla orijinal video ve UFO fotoğrafı bulunmakta ve bu görüntüler bugün bile yurtdışında da yayınlanmaktadır. Kuzey özel ekibiyle aktif çalışma ve araştırmalarına halen devam etmektedir. Kuzey Atacan uzun süren araştırmaları ve gösterdiği büyük başarı sayesinde dünyanın en büyük UFO araştırma merkezi olan MUFON ( Mutual UFO Network)’ un Türkiye bağlantılarından birini oluşturmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir