Bu belgenin bir parçası olduğu dosya, 1984-85’te Avustralya’daki İngiliz Nükleer Testlerine Kraliyet Komisyonuna devredildi.

Bu gizli iki sayfalık rapor, 15 Temmuz 1960’ta Güney Avustralya’daki Maralinga Köyü’nden yaklaşık 24 kilometre uzaklıkta bulunan bir nükleer silah test menzili olan Wewak yakınlarında kimliği belirsiz bir uçan cismin (UFO) görüldüğünü ayrıntılarıyla anlatıyor. Rapor 24 Temmuz 1960’ta güvenlik görevlisi JJA Hanlon tarafından yazılmıştır ve başlangıçta Güney Avustralya’daki Silah Araştırma Kuruluşu (WRE) ile ilgili Tedarik Departmanı dosyasının bir parçasını oluşturmuştur.

  • Bu belge, 1959-63 yıllarında Vixen kod adlı 40’tan fazla çok gizli nükleer silah testinin sıkı güvenlik altında gerçekleştirildiği Woomera Yasak Bölgesi’nde (WPA) UFO görüldüğüne dair raporlara ilişkin kapsamlı soruşturmanın ana hatlarını çiziyor. Raporda bahsedilen Wewak sahası ve yakındaki Taranaki, Maralinga ve Emu Saha test sahalarını içeren 270.000 kilometrekarelik WPA’da yer almaktadır.
  • Soruşturmaların kapsamlı olmasının birkaç nedeni vardı – istenmeyen kamu yararının kontrolü, ulusal güvenlik ve bilimsel merak. Commonwealth Polisi, WRE personeli, silahlı kuvvetler personeli, bir ‘yerli devriye memuru’ ve halk dahil olmak üzere Wewak görüldüğüne ilişkin bir dizi rapor için birkaç düzine tanıkla görüşülmüştür.
  • Bu rapor sırasında, WPA içindeki sahalarda testler yapılmaktaydı ve WRE ayrıca Woomera Rocket Range’de bir uzay programı geliştiriyordu. 1952’den 1963’e kadar İngiliz Hükümeti, Avustralya’nın anlaşması ve desteğiyle, Avustralya’daki üç bölgede nükleer testler gerçekleştirdi – Batı Avustralya kıyılarındaki Montebello Adaları ve Güney Avustralya’daki Emu Field ve Maralinga.
  • UFO manzaraları, Soğuk Savaş sırasında (1945-90), Sovyetler Birliği ile Amerika Birleşik Devletleri ve müttefikleri arasındaki siyasi ve askeri gerilimlerin arka planına karşı yaygınlaştı. Casusluk, silahlar ve uydu testlerinin yarattığı endişe ve paranoya, Amerikan yaşam tarzını yok etmeye kararlı düşman uzaylıların saldırısı altındaki insanlığı betimleyen Hollywood bilim kurgu filmlerinde ifadesini buldu.
  • Bu ve Wewak gözlemleriyle ilgili diğer raporlar için danışılan bilimsel uzmanlar, fenomenler için uçan daireler ve uydu konilerinden bir meteora, statik elektriğin Wewak’taki hava balonları üzerindeki etkilerine ve “yansıma” gibi bir dizi açıklama sundu. düşük inversiyon katmanında uzaktaki araç ışıklarının
  • 1970’lere gelindiğinde, UFO gözlemleri o kadar yaygın hale gelmişti ki, bu tür olayları araştırmakla görevli Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAAF), bir UFO gördüğünü bildiren halk üyelerine proforma anketler ve son görülenlerin özetlerini sağladı. .

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e-MAİL BÜLTENİNE KATIL
güNCEL KAL
E-mail bültenine ücretsiz katıl ve son yazılardan anında haberdar ol !