Bu belgenin bir parçası olduğu dosya, 1984-85’te Avustralya’daki İngiliz Nükleer Testlerine Kraliyet Komisyonuna devredildi.

Bu gizli iki sayfalık rapor, 15 Temmuz 1960’ta Güney Avustralya’daki Maralinga Köyü’nden yaklaşık 24 kilometre uzaklıkta bulunan bir nükleer silah test menzili olan Wewak yakınlarında kimliği belirsiz bir uçan cismin (UFO) görüldüğünü ayrıntılarıyla anlatıyor. Rapor 24 Temmuz 1960’ta güvenlik görevlisi JJA Hanlon tarafından yazılmıştır ve başlangıçta Güney Avustralya’daki Silah Araştırma Kuruluşu (WRE) ile ilgili Tedarik Departmanı dosyasının bir parçasını oluşturmuştur.

  • Bu belge, 1959-63 yıllarında Vixen kod adlı 40’tan fazla çok gizli nükleer silah testinin sıkı güvenlik altında gerçekleştirildiği Woomera Yasak Bölgesi’nde (WPA) UFO görüldüğüne dair raporlara ilişkin kapsamlı soruşturmanın ana hatlarını çiziyor. Raporda bahsedilen Wewak sahası ve yakındaki Taranaki, Maralinga ve Emu Saha test sahalarını içeren 270.000 kilometrekarelik WPA’da yer almaktadır.
  • Soruşturmaların kapsamlı olmasının birkaç nedeni vardı – istenmeyen kamu yararının kontrolü, ulusal güvenlik ve bilimsel merak. Commonwealth Polisi, WRE personeli, silahlı kuvvetler personeli, bir ‘yerli devriye memuru’ ve halk dahil olmak üzere Wewak görüldüğüne ilişkin bir dizi rapor için birkaç düzine tanıkla görüşülmüştür.
  • Bu rapor sırasında, WPA içindeki sahalarda testler yapılmaktaydı ve WRE ayrıca Woomera Rocket Range’de bir uzay programı geliştiriyordu. 1952’den 1963’e kadar İngiliz Hükümeti, Avustralya’nın anlaşması ve desteğiyle, Avustralya’daki üç bölgede nükleer testler gerçekleştirdi – Batı Avustralya kıyılarındaki Montebello Adaları ve Güney Avustralya’daki Emu Field ve Maralinga.
  • UFO manzaraları, Soğuk Savaş sırasında (1945-90), Sovyetler Birliği ile Amerika Birleşik Devletleri ve müttefikleri arasındaki siyasi ve askeri gerilimlerin arka planına karşı yaygınlaştı. Casusluk, silahlar ve uydu testlerinin yarattığı endişe ve paranoya, Amerikan yaşam tarzını yok etmeye kararlı düşman uzaylıların saldırısı altındaki insanlığı betimleyen Hollywood bilim kurgu filmlerinde ifadesini buldu.
  • Bu ve Wewak gözlemleriyle ilgili diğer raporlar için danışılan bilimsel uzmanlar, fenomenler için uçan daireler ve uydu konilerinden bir meteora, statik elektriğin Wewak’taki hava balonları üzerindeki etkilerine ve “yansıma” gibi bir dizi açıklama sundu. düşük inversiyon katmanında uzaktaki araç ışıklarının
  • 1970’lere gelindiğinde, UFO gözlemleri o kadar yaygın hale gelmişti ki, bu tür olayları araştırmakla görevli Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAAF), bir UFO gördüğünü bildiren halk üyelerine proforma anketler ve son görülenlerin özetlerini sağladı. .
Kuzey Atacan

By Kuzey Atacan

UFO ARAŞTIRMACISI : KUZEY ATACAN Almanya – Hannover doğumlu olan Kuzey ATACAN, İstanbul’da yaşamaktadır. Öğrenim hayatını yaşadığı şehir olan İstanbul’da Marmara Güzel Sanatlar Akademisi (Grafik Tasarım Bölümünü) bitirmiş. Daha sonraları vatani görevini yapmak üzere kendi isteği ile Afganistan’a NATO bünyesinde barış gücü olarak gitmiştir. Askerlik öncesinde ve sonrasında çocukluğundan beri yaşadığı gözlemler ve yakın deneyimler sonrasında Haktan Akdoğan ile tanışıp Sirius UFO ve Uzay Bilimleri Araştırma Merkezi ilk kurucu üyelerinden olup dünya çapında bir çok organizasyonda görev almıştır. Daha sonrasında Sirius UFO’dan ayrılarak bağımsız olarak ORİON UFO VE DÜNYADIŞI VARLIKLARI ARAŞTIRMA GRUBU’nu kurmuştur. Orion UFO Araştırma grubu ile ülkemiz genelinde çok geniş bir takipçi kitlesine sahip olmuş ve yurt genelinde bir çok organizasyona ve toplantıya imza atmıştır. 5 Şubat – 26 Aralık arasında 2009 tarihleri arasında canlı olarak yayın yapan 89.4 Yaşam Radyoda ve 104.3 Radio Coll gibi değerli radyolarda UFO gerçeği ile ilgili canlı yayın programı yapmıştır. Türkiye genelinde bir çok önemli dergide, gazetede makaleleri ve röportajları yayınlamış ve okuyucuları tarafından büyük ilgi görmüştür. Aynı zamanda bir çok interaktif web sayfasında, haber portalında da halen yazıları röportajları yayınlanmaktadır. 2010 yılı başlarında ise Kanal T bünyesinde yaklaşık 10’un üzerinde UFO’lar ile ilgili canlı yayın programı yapmış daha sonraları bu programların dikkat çekmesi üzerine 2011 – 2012 yılları arasında Ulusal kanallardan olan Star, Kanaltürk, Atv A haber, Kanal34. Tv Em, Business Channell Türk gibi önemli TV kanallarına konuk olmuş UFO Araştırmacısı olarak adından söz ettirmiştir. 20 yılı aşkın bir süredir UFO araştırmacılığı yanında sık sık UFO gözlemi de yapan Kuzey’in kendisine ait yaklaşık 700 kareden fazla orijinal video ve UFO fotoğrafı bulunmakta ve bu görüntüler bugün bile yurtdışında da yayınlanmaktadır. Kuzey özel ekibiyle aktif çalışma ve araştırmalarına halen devam etmektedir. Kuzey Atacan uzun süren araştırmaları ve gösterdiği büyük başarı sayesinde dünyanın en büyük UFO araştırma merkezi olan MUFON ( Mutual UFO Network)’ un Türkiye bağlantılarından birini oluşturmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir