2 Şubat 1989 gece saat 2.00 sularında önce Esenboğa, sonra Mürted Havaalanları üzerinde sarı, kırmızı ve yeşil renkli ışıklar saçan 10 adet esrarengiz gök cismi görüldü. “Uçan Daire” heyecanıyla bir anda tüm Ankara ayağa kalkarken, Hava Kuvvetleri alarma geçirildi. Çıplak gözle izlenebilen ve radarda da görülen esrarengiz cisimlerden biri, Esenboğa Havaalanının 2 numaralı pistine inecek kadar yaklaştı.

Bu arada Mürted’den bir F-16 ve Eskişehir’den bir F-4 Fantom filosu havalanıp “UFO”ları kovaladı. Ulaştırma Bakanı Ekrem Pakdemirli’nin emri üzerine Esenboğa’ya giden Devlet Hava Meydanları Genel Müdürü Mustafa Özatamer, sabaha kadar uçuş kulesinde nöbet tuttu. Özatamer, radardan da izlenen uçan daire benzeri cisimlerle ilgili bilgi alırken, dürbünle gökyüzünü tarayan kontrol görevlisi “Görüyorum, UFO’ları görüyorum, işte hareket ediyorlar” diye bağırdı.

O sırada Esenboğa Havalimanında İstanbul’a gitmek için bulunan dönemin Başbakanı Turgut Özal ve Bakanlar ve Milletvekilleri büyük bir şaşkınlıkla ışıklı cisimlerin manevralarını izlediler ve Özal’ın uçağı ancak 1 saat sonra kalkabildi..

Volkan Burnaz

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir