USS Nimitz UFO olayı, tanımlanamayan uçan bir nesnenin Birleşik devletler taşıyıcı ve hava taarruzu grubundan hava pilotları tarafından 2004 yılında yaşanan ve radar operatörleri tarafından kayıt altına alınan yaşanmış çok net bir yakın karşılaşma vakasıdır.

Aralık 2017 de bu karşılaşmanın kızıl ötesi görüntüsü halka acık olarak yayınlandı. FighterSweep.com da ki 2015 yılında iki pilotla yapılan röportajda, bir tespit raporu ve bunu takip eden yeni raporlar, 2004 kasım ayında Pasifik okyanusu üzerinde altı süper hızlı avcı jeti tarafından tanımlanamayan bir uçan nesnenin gözlemlendiğini ortaya çıkarmıştır.

Washington Post’a göre, bu video eski istihbarat subayı Luis Elizondo tarafından, bir savunma departmanının raporlanan UFO görüntülerini analiz etmek için sunduğu geliştirilmiş uzay aracı tehdit tanımlama programı adlı gizli bir belgeye ışık tutmaktadır.

Şüpheci insanlar pilotların ifadelerinin, görüntünün ya hatalı bir ekipman tarafından ya da insan hatası sebebiyle açıklanabileceğini iddia ederek doğruluğunu sorguladılar. Fakat tanıklardan biri olan emekli donanma subayı David Fravor bu yanlış ve hatalı söylemlerin artmasından ve halkın yanlış yönlendirilmesinden büyük üzüntü duyarak gerçekleri açıklama zorunluluğu hissetmiştir. Ve bu konu hakkında önemli açıklamalarda bulunmuştur.

USS Princeton dan önde olan USS Nimitz vakası Olaydan önce, Kasım 2004 başlarında, Triconderoga (güdümlü kesif kruvazörü sınıfı ve 11. taşıyıcı taarruz grubunun bir parçası olan, USS Princeton) iki hafta boyunca geliştirilmiş ve aktif kullanılmayan AN/SPY-18 radarı üzerinde aralıklı olarak gizli bir hava aracının izini sürüyordu.

Donanma şefi Astsubayı (NCO, E-7) ve aynı zamanda Princeton’u idare eden Kevin Day, 10 Kasım gününde sekiz veya on objenin açık radar izlerini keşfettiğini dile getirdi. Bu nesneler tam da Catalina adası dolaylarında 28 000 feet (yani 8500 mt) yükseklikte güney istikametine doğru belirli bir düzen içinde ilerliyorlardı.

100 knotluk hızdaki (190km/s; 120 mph) yavaş ilerleyişleri onu ürkütmüştü.  Hemen diğer radar operatörleri ile irtibata geçerek durumu teyit etmeye çalıştı.  Diğer radar operatörleri tarafından da birtakım nesnelerin varlıklarının doğrulandığını öğrendi. Takip eden 6 gün boyunca küçük sayıdaki objelerin düzenli şekilde takipleri ve gözlemleri yapıldı. Bu nesneler ayrıca Princeton’un gerisinde seyreden bir E-2c Hawkeye uçağı tarafından belli belirsiz bir şekilde tespit edildi ve onların koordinatlarını gönderdi.

Görsel Görüntü Raporu :

İki koltuklu Boeing F/A-18F Süper avcı uçağı

Aynı vaka 14 Kasım 2004 tarihinde saat 9:30 da meydana geldiği sırada, Princeton güvertesindeki bir operasyon subayı o esnada bir eğitim uçuşu yapmakta olan USS Nimitz den iki Amerikan Donanması Boeing F/A-18E/F avcı uçağı havacı pilotuyla temas kurdu. Hava aracı iki koltukluydu ve her bir pilot bir silah sistemleri subayı (WSO) tarafından kontrol edilmektedir. Kılavuz avcı uçağı, Taarruz Savaşçı Bölüğü kumanda subayı olan, kumandan David Fravor tarafından idare edilmektedir.

İçerisindeki iki subaydan birinin kumandan Jim Slaight olduğu ikinci uçak yardımcı olarak uçmaktadır. Princeton’un radyo operatörü Kevin Day doğrudan pilotlara rotalarını değiştirmeleri ve Princeton un kendi radarı tarafından gözlemlenmiş olan, tanımlanamayan radar objesini araştırmaları talimatını verdi. Bu görev, gelecek hava savunma eğitimine yönelik herhangi bir çarpışma tehlikesi oluşturup oluşturmadığının tespit edilmesi için yerine getirildi.

Ancak Princeton da ki bir kadın radyo operatörü pilotlara operasyonel silah taşıyıp taşımadıklarını sordu ve pilotlar taşımadıkları yanıtını ilettiler. O gün için hava koşulları açık denizde hiç bulutun olmadığı ve açık mavi gökyüzüyle pilotlara harika bir görüş açısı sunmuştu. Jet pilotları o noktaya vardıklarında, dört mürettebat radarlarında açık gökyüzünde hiçbir şey göremedi. Ancak Princeton un radarı nesnenin bir saniyeden kısa bir surede 28000 feet den deniz seviyesine yakın bir noktaya alçaldığını tespit etti.

Pilotlar gözlerini denize çevirdikleri zaman, dalgaların tam da yüzeyin altındaki bir şey tarafından kırılıyormuş gibi, köpüklü dalgaların ortasında açık parlak renkli düz bir alanın bulunduğu, bir Boeing 737 hava uçağı büyüklüğünde, oval bir girdap tespit ettiler. Birkaç saniye sonra çalkalanan suyun 50 feet (yanı 15 mt) üzerinde değişik yönlerde hareket etmekte olan alışılmadık bir nesneyi fark ettiler.

Daha sonra hem Fravor hem de Slaight nesneyi 30 ila 46 feet arasında (9,1’den 14 mt kadar uzunlukta) ön camı ya da kanadı ne de kuyruk takımı ve ayrıca ne motoru ne de yakıt gideri olmayan parlak bir nesne olarak tanımladılar. Fravor nesneye yaklaşmak için dairesel olarak alçalmaya başladı.  Fravor daha fazla alçaldığında, objenin F18 ile mesafesini koruyarak ve daireler halinde yörüngesini saptırarak kıvrımlı bir şekilde yükseldiğini rapor etti.

O sırada Fravor uçağını objeye doğru aşağı bir dalış yaparak daha agresif bir manevra yaptı. Ama bu noktada UFO hızlandı ve pilotları oldukça şaşırtarak iki saniyeden kısa surede gözden kayboldu.

Bu olay Amerikan donanması tarafından birçok radar ve savaş uçağı tarafından tespit edilmiş ve raporlanmış bir yakın gözlem olayıdır. Her ne kadar dünya kamuoyuna pek duyurulmadıysa da durum zaman içerisinde ele geçen belgeler ve yapılan itiraflar olayın gerçekleşiş şeklini gözler önüne sermektedir. Ve bu yaşanan olay belgelenmiş binlerce vakadan sadece bir tanesidir.

 

Kuzey Atacan

By Kuzey Atacan

UFO ARAŞTIRMACISI : KUZEY ATACAN Almanya – Hannover doğumlu olan Kuzey ATACAN, İstanbul’da yaşamaktadır. Öğrenim hayatını yaşadığı şehir olan İstanbul’da Marmara Güzel Sanatlar Akademisi (Grafik Tasarım Bölümünü) bitirmiş. Daha sonraları vatani görevini yapmak üzere kendi isteği ile Afganistan’a NATO bünyesinde barış gücü olarak gitmiştir. Askerlik öncesinde ve sonrasında çocukluğundan beri yaşadığı gözlemler ve yakın deneyimler sonrasında Haktan Akdoğan ile tanışıp Sirius UFO ve Uzay Bilimleri Araştırma Merkezi ilk kurucu üyelerinden olup dünya çapında bir çok organizasyonda görev almıştır. Daha sonrasında Sirius UFO’dan ayrılarak bağımsız olarak ORİON UFO VE DÜNYADIŞI VARLIKLARI ARAŞTIRMA GRUBU’nu kurmuştur. Orion UFO Araştırma grubu ile ülkemiz genelinde çok geniş bir takipçi kitlesine sahip olmuş ve yurt genelinde bir çok organizasyona ve toplantıya imza atmıştır. 5 Şubat – 26 Aralık arasında 2009 tarihleri arasında canlı olarak yayın yapan 89.4 Yaşam Radyoda ve 104.3 Radio Coll gibi değerli radyolarda UFO gerçeği ile ilgili canlı yayın programı yapmıştır. Türkiye genelinde bir çok önemli dergide, gazetede makaleleri ve röportajları yayınlamış ve okuyucuları tarafından büyük ilgi görmüştür. Aynı zamanda bir çok interaktif web sayfasında, haber portalında da halen yazıları röportajları yayınlanmaktadır. 2010 yılı başlarında ise Kanal T bünyesinde yaklaşık 10’un üzerinde UFO’lar ile ilgili canlı yayın programı yapmış daha sonraları bu programların dikkat çekmesi üzerine 2011 – 2012 yılları arasında Ulusal kanallardan olan Star, Kanaltürk, Atv A haber, Kanal34. Tv Em, Business Channell Türk gibi önemli TV kanallarına konuk olmuş UFO Araştırmacısı olarak adından söz ettirmiştir. 20 yılı aşkın bir süredir UFO araştırmacılığı yanında sık sık UFO gözlemi de yapan Kuzey’in kendisine ait yaklaşık 700 kareden fazla orijinal video ve UFO fotoğrafı bulunmakta ve bu görüntüler bugün bile yurtdışında da yayınlanmaktadır. Kuzey özel ekibiyle aktif çalışma ve araştırmalarına halen devam etmektedir. Kuzey Atacan uzun süren araştırmaları ve gösterdiği büyük başarı sayesinde dünyanın en büyük UFO araştırma merkezi olan MUFON ( Mutual UFO Network)’ un Türkiye bağlantılarından birini oluşturmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir