Katolik dünyasının merkezi Vatikan’ın Baş Astronomu Profesör George Coyne, Evrende bizden başka zeki varlıkların bulunabileceğini ve bunun Katolik Kilisesi’nin öğretileriyle kesinlikle çelişmediğini açıkladı.

Amerikan kökenli bir Cizvit olan Profesör George Coyne, Corriera della Sera gazetesinde yayınlanan röportajında:

“Evren o kadar büyük ki, bu evrende yalnız olduğumuzu düşünmek saflık olur. Tanrı başka canlılar yaratmaya da kadirdir” demiştir.

Evrende başka canlıların varlığını gösteren bilimsel kanıtların her geçen gün arttığını söyleyen Coyne, “Hz İsa’nın başka gezegenlere gidip gitmediği konusunda bir şey söyleyemem” şeklinde açıklamada yapmıştı.

Vatikan Rasathane müdürü bilim adamı Jose Gabriel Funes, L’Osservatore de, Romano gazetesine yaptığı açıklamada:

“Evrenin büyüklüğünün, Dünyanın dışında başka yaşam türlerinin olabileceği ihtimalinin bulunduğu anlamına geldiğini söyledi.

Bunu düşünmenin inanca ters düşmediğini, çünkü uzaylıların da Tanrı’nın yarattıkları olduğunu belirten Funes, “uzaylıların varlığını dışlamanın, Tanrı’nın yaratma özgürlüğünü sınırlamak olacağı” şeklinde değerlendirdi.

Cizvitler kimlerdir : (Alm. Jesuit, Fr. Jesuite, İng. Jesuit. Loyalı İgnas (Ignacio de Loyola) isimli bir papazın öncülüğünde Katolik papazlar tarafından 1512’de kurulan Hıristiyan misyoner cemiyeti. Cezvit Ignas, cemiyetin teşkilâtlanmasına dâir bir taslak hazırladı. Papaya tasdik ettirdi. Cemiyetin kuruluşundan kısa bir müddet sonra en yakın arkadaşını misyonerlik çalışmaları yapması için doğuya gönderdi. Daha sonra her tarafa dağıldılar.)

Volkan Burnaz

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir