1989’da SETİ tarafından oluşturulan dünya dışı zeki varlıklarla yakın teması kapsayan protokoller uzmanlarca yeniden güncelleniyor. Geçmişin şartları ile değerlendirildiğinde gizliliği esas alan politikaların artık kaldırılması ve bilgi akışının herkesi kapsayacak şekilde yeniden düzenlenmesi gerekmekte.

1967 de oluşturulan ilk kurala göre bir Astronotun veya sıradan bir vatandaşın, dünya dışı zeki bir varlıkla temas kurması yada karşılaşması durumunda uygulanacak ilk prosedür “ziyaretin ve ziyaretçinin kaynağına bakılmaksızın konu ve raporlar hemen Birleşmiş Milletlere bildirilmelidir.

Ardından insanlığı tehlikeye atabilecek olası bir bakteri ve mikrobik bir enfeksiyona karşı yetkililer temasçıyı hemen karantina altına almak zorundadır.

Ya da dünya dışı zeki varlıklar daha önceden Dünya tarafından belirlenmiş kurallara ve düzenlemelere uymak zorundadır. Bu durum başarılması çok zor ve oldukça komik sonuçlara sebep olacaktır. Bu yüzden bu saçma kurallar bütününün bir an önce değişmesi gerekli bir zorunluluk halini almaktadır.

1989 da ana hatları belirlenen ve bir prosedürler çıkmazı olan bu kurallar kitapçığı günümüz şartları ve imkanları ele alındığında yeniden modifiye edilmesi zaruri durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

SETİ tarafından oluşturulan kurallar silsilesi ve prosedürler her ne kadar tamamlanmış olsa da ana hatları ile günümüz şartlarına ve imkanlarına göre yeniden düzenlenmelidir.

Bu kılavuzda dünya dışında bir yaşamın varlığını teyit etmek için kanıtların bilimsel olarak incelenmesi ve daha sonra değerlendirilmesini vurgulayan bazı pasajlar bir öncelik olarak belirlenmiştir. Fakat bu süreç çok uzun ve örtbasa açık olduğundan bilinmesi gereken bilgilerin dünya insanlığından saklanması ve açıklanmaması halkın bilgi alma özgürlüğünü tamamen engeller şekilde karşımıza çıkmaktadır. Bu yüzden uzmanlar ve araştırmacılar gerek siber alemin imkanları ve sosyal medyanın imkanlarının bu konuların açıklanması ve ifşası için hazır hale getirilmeli ve düzenlemeler içerisine bilgilerin ve verilerin uzun süreçlere ve örtbasa uğramadan paylaşılmasında büyük gereklilik görmekteler.

SETİ ye göre bilginin öncelikli olarak Birleşmiş Milletler ile paylaşılması çok daha doğrudur çünkü bilgi direk üst makamlara iletileceği için hiçbir dezenformasyona uğramayacaktır. Fakat bu durum tamamen yanlıştır. Çünkü Birleşmiş Milletler yada NATO benzeri oluşumlar kendilerince uygun görmedikleri bazı kısımları istedikleri gibi değiştirip kendilerince uyarlayabilecek ve konunun daha çabuk yorgan altı edilmesine sebep olacaktır.

İskoçya’daki Saint Andrews Üniveristesi’de astrofizikçi olarak görev yapan Duncan Forgan da 1967 lerde hazırlanan bu protokolün artık çok fazla geçerliliğinin kalmadığını ve günümüz şartlarına göre yeniden uyarlanması gerektiğini savunmaktadır.  Profesör Duncan’a göre İnternet çağında, bu katı protokollerin alanı yoktur ve ideal, soruşturmalar sırasında ortaya çıkan tüm bilgilerin açıklanacağı resmi bir bloğun oluşturulması olacaktır. Ona göre, Forgan, akıllı yaşamın Dünya dışında bulunup bulunmadığına bakılmaksızın halkın SETI çalışmalarının sonuçlarını bilmesi gerektiğini ve herkesin bunu kendi tarzında yorumladığını savunuyor. Bu düşünce şu ya da bu şekilde bilginin filtreleneceği yönündedir. Fikir tam olarak şudur: spekülasyon, yanlış bilgi ve yanlış yorumlanabilecek bilgilerden kaçının.  Konsept doğru ama madde başka bir şey!

SETI ve BM tarafından dünya dışı temas halinde uygulanacak herhangi bir filtre Dezenfeksiyona izin verilmemelidir.

Kuzey Atacan

By Kuzey Atacan

UFO ARAŞTIRMACISI : KUZEY ATACAN Almanya – Hannover doğumlu olan Kuzey ATACAN, İstanbul’da yaşamaktadır. Öğrenim hayatını yaşadığı şehir olan İstanbul’da Marmara Güzel Sanatlar Akademisi (Grafik Tasarım Bölümünü) bitirmiş. Daha sonraları vatani görevini yapmak üzere kendi isteği ile Afganistan’a NATO bünyesinde barış gücü olarak gitmiştir. Askerlik öncesinde ve sonrasında çocukluğundan beri yaşadığı gözlemler ve yakın deneyimler sonrasında Haktan Akdoğan ile tanışıp Sirius UFO ve Uzay Bilimleri Araştırma Merkezi ilk kurucu üyelerinden olup dünya çapında bir çok organizasyonda görev almıştır. Daha sonrasında Sirius UFO’dan ayrılarak bağımsız olarak ORİON UFO VE DÜNYADIŞI VARLIKLARI ARAŞTIRMA GRUBU’nu kurmuştur. Orion UFO Araştırma grubu ile ülkemiz genelinde çok geniş bir takipçi kitlesine sahip olmuş ve yurt genelinde bir çok organizasyona ve toplantıya imza atmıştır. 5 Şubat – 26 Aralık arasında 2009 tarihleri arasında canlı olarak yayın yapan 89.4 Yaşam Radyoda ve 104.3 Radio Coll gibi değerli radyolarda UFO gerçeği ile ilgili canlı yayın programı yapmıştır. Türkiye genelinde bir çok önemli dergide, gazetede makaleleri ve röportajları yayınlamış ve okuyucuları tarafından büyük ilgi görmüştür. Aynı zamanda bir çok interaktif web sayfasında, haber portalında da halen yazıları röportajları yayınlanmaktadır. 2010 yılı başlarında ise Kanal T bünyesinde yaklaşık 10’un üzerinde UFO’lar ile ilgili canlı yayın programı yapmış daha sonraları bu programların dikkat çekmesi üzerine 2011 – 2012 yılları arasında Ulusal kanallardan olan Star, Kanaltürk, Atv A haber, Kanal34. Tv Em, Business Channell Türk gibi önemli TV kanallarına konuk olmuş UFO Araştırmacısı olarak adından söz ettirmiştir. 20 yılı aşkın bir süredir UFO araştırmacılığı yanında sık sık UFO gözlemi de yapan Kuzey’in kendisine ait yaklaşık 700 kareden fazla orijinal video ve UFO fotoğrafı bulunmakta ve bu görüntüler bugün bile yurtdışında da yayınlanmaktadır. Kuzey özel ekibiyle aktif çalışma ve araştırmalarına halen devam etmektedir. Kuzey Atacan uzun süren araştırmaları ve gösterdiği büyük başarı sayesinde dünyanın en büyük UFO araştırma merkezi olan MUFON ( Mutual UFO Network)’ un Türkiye bağlantılarından birini oluşturmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir