ARKEOLOGLAR 6.000 YILLIK “UZAYLI” MASKESİ BULDULAR
Bulgaristan’da, antik bir yerleşim yerinde yapılan kazılar sırasında arkeologlar, insan ve hayvan özelliklerini birleştiren tarih öncesi bir maske keşfettiler. Bilim kurgunun bizim için yarattığı “uzaylı” imajına şaşırtıcı derecede benziyor.
Bulgaristan’daki Arkeolojiye göre , ağızsız bir efsanevi yaratığın yüzünü gösteren tarih öncesi kil maskesi, MÖ 5. bin yıl öncesine kadar uzanıyor. Profesör Vasily Nikolov liderliğindeki bir arkeoloji ekibi tarafından, Bulgaristan’ın kuzeydoğusundaki Provadia yerleşim bölgesi yakınlarındaki tarih öncesi Tuz ocağında bulundu.
Bu şaşırtıcı keşfi anlatan yerel medya, bu eseri dostane bir şekilde “uzay giysisi içindeki bir uzaylı” ile karşılaştırdı. Nitekim görsel olarak, insan ve hayvanların özelliklerini birleştiren bu tuhaf tarih öncesi maske, bir bilim kurgu filmindeki bir “uzaylıya” benziyor.
Yine MÖ 5. bin yıla tarihlenen Provadia yerleşimi, Avrupa’nın en eski kenti olarak biliniyor. Bilim adamlarına göre bulunan eser, Geç Eneolitik döneme kadar uzanıyor, yani MÖ 4000 civarında yaratıldı. Uzmanlar, Tuz çukuru yerleşimindeki son kazılarda yapılan en etkileyici buluntulardan biri olarak adlandırdı. Bununla birlikte, ilgi çekici görünümü olmasaydı, bu maske bu kadar dikkat çekmezdi.
Sunulan açıklamaya göre, eser neredeyse düzenli bir üçgen şekle sahip. Ön tarafı kabartma olarak öne doğru çıkıntı yapar ve arka kısmı olduğu gibi içe doğru bastırılır ve oldukça kabaca işlenmiştir. Bu tarih öncesi maskenin tepesinin her iki köşesinde de kısa çıkıntılar var. Arkeologlara göre bunlar “stilize kulaklar” olabilir.
“Kulaklarda” küçük delikler bulundu. Belki de yüzlerine maske takmak için içlerinden bir iplik geçirilmiştir. Bununla birlikte, bunun bir yüz maskesi değil, göğsüne takılan ve Güneş kültüyle ilişkilendirilen bir heykelcik veya tılsım olduğu varsayımı da vardır. Arkeologlar, eser üzerinde tasvir edilen yüz özelliklerinin açıkça oyulmuş olduğunu ve bazı alanların cilalanmış olduğunu belirtiyorlar.
Araştırmacılar, “Yüzün kaşları, stilize bir burnu ve eliptik gözleri var,” diye yazıyor. “Eser, büyük olasılıkla ona layık bir kişinin göğsünde asılı bir statü sembolüydü.”
Eski usta açıkça gözlere odaklandı ve onlara alışılmadık bir şekil ve büyük boyut verdi. Ve arkeologlara göre, altlarındaki dikey cilalı çizgiler “eksik bir ağızdan çok daha fazlasını söylüyor.”
Araştırmacılar, “Onlara [tarih öncesi bir maskenin gözlerine] baktığınızda, güç, üstünlük, bilgelik hissediyorsunuz,” diyor. “Bu resme farklı bir açıdan bakarsanız, farklı duyguların izlerini görebilmeniz ilginç. Belki de istenen etki değildi, ama, daha ziyade, modern bir görüşün prizmasından bir algı. Bununla birlikte, Geç Eneolitik dönemin bu “maskesi”, Avrupa kıtasının en eski kent ve tuz merkezinde bulunan buluntuların tepesindeki bir incidir. “
Provadia’nın gelişen bir şehir olduğunu ekliyoruz. Yerliler, yaklaşık dört bin yıl boyunca en uzak bölgelerle bile zengin madencilik ve kaya tuzu ticareti yaptılar.

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e-MAİL BÜLTENİNE KATIL
güNCEL KAL
E-mail bültenine ücretsiz katıl ve son yazılardan anında haberdar ol !