Kafamızı yukarıya kaldırdığımızda güneş, ağaçlar, ay yıldızlar ve kuşlarla böcekler dışında başka neler görürüz. Uçan balıklar, uçan çubuklar veya uçan daireler mi? Gözle olmasa da kameralarla uçan çubukları tespit etmek mümkün. Pekiyi (Flying Rods) uçan çubuklar nedir?

Uçan Çubuklar (Flying Rods) son zamanlarda UFO literatürüne katılan yeni bir kavramdır. Gök Balığı (Sky Fish) veya Güneş Varlıkları (Solar Entities) da denilmektedir. Biz onlara kısaca Uçan Çubuk’lar diyeceğiz.


Araştırmacı : José Escamilla

Bu varlıklar çıplak gözle görülememektedirler. Ancak bir video kaydını ağır çekimde izlerseniz onları görebilirsiniz. Bu nedenle bu yaratıkların (veya her ne iseler) çok hızlı hareket ettiklerini görürsünüz.

Bu esrarengiz Uçan Çubuklar ilk olarak José Escamilla isimli bir araştırmacının yer altı ve mağaralara ait çektiği bir video ile dünyaya tanıtıldı. Bu video Meksika’da bir mağara araştırması sırasında çekilmişti. Önceleri kimse filmlerdeki Çubukları fark etmemişlerdi. Ne zaman ki, filmler üzerinde çalışmalara başlandı, montaj sırasında etrafta uçan çok sayıda Çubuk olduğu fark edildi.

Uçan Çubuklar Amerika, Avustralya, Kanada, Avrupa, Çin başta olmak üzere dünyanın her yerinde görülmekte. Evde bulunan açık havada çekilmiş videolarınızı ağır çekim ile seyrederseniz kim bilir belki bir tanede siz görebilirsiniz.
Bazılarına göre bunlar Kriptozoloji’nin (türü bilinmeyen hayvanları inceleyen bilim) alanına girmekte olan yeni bir tür yaratıktır. Bazıları Çubukların UFOlar ile bağlantısı olduğuna inanmaktadırlar. Şüphecilere göre ise aslında kamera önünde kanat çırparak uçan böceklerin oluşturduğu ve ancak ağır çekim seyri sırasında ortaya çıkan basit bir göz aldanmasından başka bir şey değildir.

Çubukların yerden birkaç inç ile birkaç fit arasında yükseklikte uçan, insanlara görünmeyen; ama hem eski kameralarda hem de dijital olanlarında video ve fotoğraf şeklinde görüntülenebilen yaratıklar olduğu söyleniyor. Vücutları uzun ince çubuklar şeklindedir ve tek vücut uzantıları gövdelerinin 2 tarafında da tüm uzunlukları boyunca karşılıklı bulunan dalgalı kanatlarıdır. Havada bu kanatları dalgalandırarak ilerliyorlar, aynı bir yılan balığının yaptığı gibi.

Peki günümüz fotoğraf ve videolarında bu gizemli çubuklara bu kadar yaygın rastlanılıyorken neden varlıkları genel olarak kabul edilmiyor? Çubukların doğrulanması şu dört temel iddianın kanıtlanmasını ya da en azından makul olduklarının gösterilmesini gerektiriyor:

1- Boyu 1 metreye varan, keşfedilmemiş böceklerin varlığı hakkında zoolojik örnekler olmalı. Yeni türler sürekli keşfediliyor o yüzden bence bunu kabul etmeliyiz. 1 metreye kadar boyu olan, keşfedilmemiş uçan yaratıkların olması kesinlikle mümkün.

2- Görünmez yaratıkların varlığını kabul etmeliyiz, boyları bir metre ve genişlikleri belki birkaç inç olsa bile. Mikroskobik organizmaları saymazsak, doğa bize saydamlıktan daha fazlasını öneremiyor, aynı bazı denizanası türlerinde olduğu gibi. Saydamlık görünmezlik değildir. Çubukların destekçileri görünmezliğin hayvanlar aleminde mümkün olduğunu kanıtlamadılar; ama görünmez bir hayvandan bahsediyorlarsa bunu yapmak zorundalar.

3- Bazı görüntüler tüm görünür ışıkla çalışan kameraların çıktısında görünebilir; ama çıplak gözle görünmez. Kameralar görüntülerini en son ortama aktardıklarında, diyelim ki film, kağıt ya da bir video ekranı olsun, onları görürüz; çünkü gözlerimiz kaydettiğimiz ve çıktısını aldığımız görüntülerle aynı dalgadaki ışığı görür. Termografik kameralardan ya da diğer görünmeyen dalga boylarındaki kamera teknolojilerinden bahsetmiyoruz, çubukların destekçilerinin standart kameraların belli dalga boyundaki görünmez ışığı görünebilir dalga boylarına, görünebilir dalga boylarındakileri etkilemeden çevirebildiğini kanıtlaması gerekiyor; ki bu kameralar da bunu yapabilmek için tasarlanmamıştır. Sadece bunun kanıtlanması ile kameramana görünmeyen bir görüntünün kamerada görünebildiği kabul edilebilir.

4- Yukarıdakilerin hepsi doğrulansa bile, daha muhtemel bir açıklamanın eksikliğine ihtiyaç var. Eğer çubukları görüntülemek için kolayca tekrarlanabilen bir prosedür varsa, o zaman elimizde araştırılacak bir fenomen yok demektir.

Tüm bu yorum ve soru işaretlerine karşılık Flying Rod’lar (Uçan Çubuklar) UFOloji Literatürünün gündemini meşgul eden önemli bir fenomendir. Bunlara böcek yada bilmediğimiz bir canlı türü gözüyle bakan bazı bilim adamı ve şüpheciler gece çekilen yanlarında ışınları bulunan ve aniden kameranın kadrajına giren ışıklı nesneleri de açıklamak zorundadırlar.

Bilim dünyası halen bu varlıklara yada nesnelere dair en ufak bir örnek yada iz bulabilmiş değildir. Fakat dünyanın her yerinden sayısız video ve görsel done araştırmacıların önüne sunulmaktadır.

Kuzey Atacan

By Kuzey Atacan

UFO ARAŞTIRMACISI : KUZEY ATACAN Almanya – Hannover doğumlu olan Kuzey ATACAN, İstanbul’da yaşamaktadır. Öğrenim hayatını yaşadığı şehir olan İstanbul’da Marmara Güzel Sanatlar Akademisi (Grafik Tasarım Bölümünü) bitirmiş. Daha sonraları vatani görevini yapmak üzere kendi isteği ile Afganistan’a NATO bünyesinde barış gücü olarak gitmiştir. Askerlik öncesinde ve sonrasında çocukluğundan beri yaşadığı gözlemler ve yakın deneyimler sonrasında Haktan Akdoğan ile tanışıp Sirius UFO ve Uzay Bilimleri Araştırma Merkezi ilk kurucu üyelerinden olup dünya çapında bir çok organizasyonda görev almıştır. Daha sonrasında Sirius UFO’dan ayrılarak bağımsız olarak ORİON UFO VE DÜNYADIŞI VARLIKLARI ARAŞTIRMA GRUBU’nu kurmuştur. Orion UFO Araştırma grubu ile ülkemiz genelinde çok geniş bir takipçi kitlesine sahip olmuş ve yurt genelinde bir çok organizasyona ve toplantıya imza atmıştır. 5 Şubat – 26 Aralık arasında 2009 tarihleri arasında canlı olarak yayın yapan 89.4 Yaşam Radyoda ve 104.3 Radio Coll gibi değerli radyolarda UFO gerçeği ile ilgili canlı yayın programı yapmıştır. Türkiye genelinde bir çok önemli dergide, gazetede makaleleri ve röportajları yayınlamış ve okuyucuları tarafından büyük ilgi görmüştür. Aynı zamanda bir çok interaktif web sayfasında, haber portalında da halen yazıları röportajları yayınlanmaktadır. 2010 yılı başlarında ise Kanal T bünyesinde yaklaşık 10’un üzerinde UFO’lar ile ilgili canlı yayın programı yapmış daha sonraları bu programların dikkat çekmesi üzerine 2011 – 2012 yılları arasında Ulusal kanallardan olan Star, Kanaltürk, Atv A haber, Kanal34. Tv Em, Business Channell Türk gibi önemli TV kanallarına konuk olmuş UFO Araştırmacısı olarak adından söz ettirmiştir. 20 yılı aşkın bir süredir UFO araştırmacılığı yanında sık sık UFO gözlemi de yapan Kuzey’in kendisine ait yaklaşık 700 kareden fazla orijinal video ve UFO fotoğrafı bulunmakta ve bu görüntüler bugün bile yurtdışında da yayınlanmaktadır. Kuzey özel ekibiyle aktif çalışma ve araştırmalarına halen devam etmektedir. Kuzey Atacan uzun süren araştırmaları ve gösterdiği büyük başarı sayesinde dünyanın en büyük UFO araştırma merkezi olan MUFON ( Mutual UFO Network)’ un Türkiye bağlantılarından birini oluşturmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir