Nick Pope, 1990’ların başında üç yıl boyunca UFO fenomeni konusunda İngiliz Savunma Bakanlığı araştırma ve inceleme dairesine başkanlık yaptı ve kendisi halen İngiltere Savunma Bakanlığında görevli bir yetkili. Kendisi artık, kusursuz referanslara sahip askeri personel tarafından tanık olunmuş ve radarda tespit edilmiş olağanüstü hızlarla seyreden muazzam büyüklükte cisimlerle ilgili yadsınamayacak birçok olay hakkında açıkça konuşmakta ve bilgileri paylaşmakta. Kendisi ayrıca Bentwaters vakası ve Birleşik Krallık dahilinde gerçekleşmiş başka vakaları doğrulamakta ve UFO fenomeni ile ilgili devletin elinde kapsamlı dosyalar bulunduğunu itiraf etmekte. Sayın Pope, UFO meselesi konusunda mutlak açıklık ve dürüstlük yanlısı bir kişi, ve dünyanın her yerindeki devletlerin elinde bulunan bütün bilgilerin tamamıyla ifşa edilmesi gerektiğine inanıyor.

Nick Pope bakın bu konuda neler söylemekte;

N.Pope: “Bu gizemlerin çoğu arasında çok ince bir çizgi olabilir. Birçok UFO gözleminin aslında psişik ya da parapsikolojik vehçeleri bulunmakta. Besbelli ki evrende şimdilik anlayamadığımız garip şeyler olup bitiyor ve konvansiyonel araştırmacıların tamamen birbirinden ayrı olduğunu düşündüğü şeyler arasında birçok bağlar bulunuyor olabilir.”

Oldukça alışılmışın dışında olan şey ise, “Open Skies, Closed Minds” (Açık Gökler, Kapalı Zihinler) adlı kitabında açığa vurduğu görüşlerinin ve vardığı sonuçların normal hükümet çizgisinin oldukça dışına çıkması. Bakanlık tarafından dosyalanmış ham verilere ulaşabilmiş olmak onu UFO fenomeninin gerçekliği konusunda şüpheci biri olmaktan çıkarıp inançlı biri haline getirmiş. Bakanlığın UFO masasında geçirdiği üç yıl boyunca Nick Pope, ordunun UFO gözlemleri konusunda nasıl hareket ettiği ve ne tür raporların ulaştığına ilişkin benzersiz bir anlayışa kavuştu. Hepsinden daha şaşırtıcı olan, uzun süren iç tartışmalardan sonra Savunma Bakanlığı’nın sonunda kitabın yayımı için izin vermesi oldu. Bu artık, İngiliz Savunma Bakanlığının UFO’ların gerçekliliğine dair sözsüz bir onayıdır.

N. Pope: “Savunma Bakanlığı’ndaki işime başladığımda tam bir şüpheciydim – ne UFOlar hakkında herhangi bir şey biliyordum, ne de uçan dairelere inanıyordum. Fakat bu üç yıl boyunca Savunma Bakanlığı’nın vakalarla ilgili dosyalarını gözden geçirdikçe, ele geçen kanıtları gördükçe, tanıkların bazılarıyla tanıştıkça fark etmeye başladım ki, bazı şeyler hakkında fikrimi değiştirmem gerekecekti. Öyle sanıyorum ki, UFO gizeminin sırrını bir gün çözebilirsek sadece bir tane basit cevap bulunmadığını göreceğiz. Bir dizi cevap bulunduğunu görebiliriz, bazıları esas olarak başka yerlerden gelmiş araçlar, bazıları daha psişik fenomenler olabilir. Fakat evet, elbette ki bazıları başka yerlerden, evrendeki zeki uygarlıklardan gelen araçlardır.”

– Bakanlıktaki UFO masası ile ilgili görevinize nasıl getirildiniz?

N.Pope: “Körfez Savaşı sırasında Ortak Harekat Merkezi’nde göreve getirilmiştim ve oradaki en yakın amirim, normal barış zamanı görevlerime döndüğümde yer değiştirmek istediğimi biliyordu. UFO gözlemlerini araştırmaktan sorumlu garnizonda onunla çalışıp çalışamayacağımı sordu bana. Evet dedim.”

– Peki görevi neden bıraktınız, yoksa bıraktırıldınız mı?

N.Pope: “1994’de terfi ettirildim ve başka bir göreve atandım. Eğer terfim gerçekleşmemiş olsaydı büyük olasılıkla yine de kısa bir süre içinde yerim değiştirilecekti, çünkü o sıralar ortalama bir görev devri üç yıl sürüyordu. Bazı kişiler ‘gerçeğe fazla yaklaştığım’ için yerimin değiştirildiğini iddia ettiler..”

– Neden hükümetteki işiniz hakkında ve gizlenenler hakkında yazmaya karar verdiniz?

N.Pope: “Görevi bıraktığımda, bu konuda hala yapılacak büyük miktarda iş olduğunu hissediyordum, ve bunu ileri götürmenin en iyi yolunun, , bilim camiasında, medya ve kamuoyunda konunun profilini yükseltmek olduğu kanısındaydım. Ayrıca, insanların UFO çalışmalarıyla ilgili bilgi sahibi olmaya hakları olduğunu düşünüyordum”.

– İş arkadaşlarınız resmi işiniz hakkında yazmanızı ve bu konuyu gündeme getirmenizi nasıl karşıladılar?

N.Pope: “Genel olarak destek ve yüreklendirme dışında bir şeyle karşılaşmadım. Savunma Bakanlığı’nda on yedi yıldan fazla bir süredir çalışıyorum ve orada birçok arkadaşım var. Devlet memurları ve askeri görevliler de UFO gizemi ile herkes kadar ilgilidirler, ister şüpheci olsunlar, ister inanan.”

– Görevi bıraktığınız için pişman mısınız?

N.Pope: “Karmaşık duygular içindeydim. Terfi ettirildiğim için memnundum, bununla birlikte UFO görevim, hayatımı değiştiren bir deneyimdi ve bu konuya sırtımı dönemeyeceğimi anladım. Bu nedenle araştırma ve incelemelerime kişisel olarak devam etme kararı aldım.”

– Kişisel araştırmalarınızla ilgili olarak, şu sıralar ne üzerine çalışıyorsunuz?

N.Pope: “Aktif olarak, (dünya dışı kökenli varlıklar tarafından) kaçırılmış birkaç insanla çalışıyorum. Bu, son yıllarda uzmanlaşmış olduğum bir alan. Ayrıca psikoterapist ve hipnoterapist David Howard ile birlikte, National Council for Hypnotherapy (Ulusal Hipnoterapi Konseyi) ile dünya dışı kökenli varlıklar tarafından kaçırılma iddialarını içeren vakalar için resmi bir kılavuz yayımlama olasılığı üzerine çalışmaktayız”

– Göreviniz sırasında hiç bilgiden yoksun bırakıldığınız oldu mu?

N.Pope: “Hayır. Benim edindiğim izlenim, RAF’ın da (Kraliyet Hava Yolları) benim kadar ilgili ve gerçekleri keşfetmeye eğilimli olduğu yönündeydi; aramızda bu konuda ciddi bir dayanışma vardı, ne de olsa bu ulusal güvenlik konusudur. Ayrıca askerlerde bana radar kayıt bantlarını gönderiyorlardı. Bütün bunların bir nedeni RAF pilotlarının kendilerinin de UFO görmüş olmalarıydı, fakat gözlemlerin çok az bir bölümü raporlara geçer. Düşündüğünüz zaman, sivil bir kimse olarak bile UFO gözlemi bildirmenin önünde baskı ve sınırlamalar vardır, alay konusu olma korkusu, kariyerinize pek olumlu bir etki yapmayacağı şeklindeki korku.”

– Askeri pilotlar ne görüyorlardı? Bize bir örnek verebilir misiniz?

N.Pope: “Kesinlikle tanımlanamayan biçimde inşa edilmiş ve olağanüstü hızlarla, çok keskin manevralar yapan, bazen biranda kaybolup, tekrar ortaya çıkan gemiler bunlar.”

– Size göre UFO raporlarında sivil/askeri oranı nedir?

N.Pope: “Çoğunluğu sivillerin raporlarıdır. Askeri olanlar onların yaklaşık yüzde otuzu kadardır. Rapor vermek konusunda son derece isteksiz olsalar da orduya ait olanlar oldukça ilginçtir, birçok askeri görgü tanığının bulunduğu Redlesham-Forrest örneğinde görüldüğü gibi.”

-Size bant kayıtlarını göndermeleri konusunda onlara emir verebilecek konumda mıydınız?

N.Pop: “Evet. İki ayrı şekilde yapardım bunu. Genellikle başka birine verileri kontrol etmesi için ricada bulunurdum. Fakat bazı durumlarda, fazla ilgi ve dikkat çeken gözlemlerde el konulan bantların bana gönderilmesini isterdim, çünkü çabucak yeniden kullanılır bunlar. Radar verileri bir VHS video kasetine aktarılır, onları yeniden sıranın başına gelene kadar muhafaza ederler, yani çabuk davranmazsanız verileri saklamak mümkün olmaz.

– Ordu ve Bakanlığınız içinde bu konuda görüş nedir?

N.Pope: “Hava savunmamızı delip Birleşik Krallık ana karası üzerinde faaliyet gösteren bir UFO söz konusu olduğunda, bu, savunmayla ilgili önem teşkil eden bir durumdur, çünkü izinsiz ve davetsiz giriş yapan bu araç ne amaçla gelmiş olursa olsun hava savunma sistemlerimizle karşılaştırıldığında sahip olduğu özellikler dolayısıyla ciddi endişeler yaratır.”

-Peki bu resmi Kurumların gizlilik ve örtbas politikası hakkında ne söyleyeceksiniz?

N.Pope: “Bana göre hükümetler ve ordu, hatta özel araştırmacılar, politikacılar, kim olursa olsun, bu konuyla ilgili her şeyi kamu alanına taşımalılar. Bence hükümetler ikili davranamazlar. Bir yandan UFOların ulusal savunma açısından bir önem taşımadıklarını iddia ederken, diğer yandan bilgileri kendilerine saklamayı sürdüremezler.”

Kuzey Atacan

By Kuzey Atacan

UFO ARAŞTIRMACISI : KUZEY ATACAN Almanya – Hannover doğumlu olan Kuzey ATACAN, İstanbul’da yaşamaktadır. Öğrenim hayatını yaşadığı şehir olan İstanbul’da Marmara Güzel Sanatlar Akademisi (Grafik Tasarım Bölümünü) bitirmiş. Daha sonraları vatani görevini yapmak üzere kendi isteği ile Afganistan’a NATO bünyesinde barış gücü olarak gitmiştir. Askerlik öncesinde ve sonrasında çocukluğundan beri yaşadığı gözlemler ve yakın deneyimler sonrasında Haktan Akdoğan ile tanışıp Sirius UFO ve Uzay Bilimleri Araştırma Merkezi ilk kurucu üyelerinden olup dünya çapında bir çok organizasyonda görev almıştır. Daha sonrasında Sirius UFO’dan ayrılarak bağımsız olarak ORİON UFO VE DÜNYADIŞI VARLIKLARI ARAŞTIRMA GRUBU’nu kurmuştur. Orion UFO Araştırma grubu ile ülkemiz genelinde çok geniş bir takipçi kitlesine sahip olmuş ve yurt genelinde bir çok organizasyona ve toplantıya imza atmıştır. 5 Şubat – 26 Aralık arasında 2009 tarihleri arasında canlı olarak yayın yapan 89.4 Yaşam Radyoda ve 104.3 Radio Coll gibi değerli radyolarda UFO gerçeği ile ilgili canlı yayın programı yapmıştır. Türkiye genelinde bir çok önemli dergide, gazetede makaleleri ve röportajları yayınlamış ve okuyucuları tarafından büyük ilgi görmüştür. Aynı zamanda bir çok interaktif web sayfasında, haber portalında da halen yazıları röportajları yayınlanmaktadır. 2010 yılı başlarında ise Kanal T bünyesinde yaklaşık 10’un üzerinde UFO’lar ile ilgili canlı yayın programı yapmış daha sonraları bu programların dikkat çekmesi üzerine 2011 – 2012 yılları arasında Ulusal kanallardan olan Star, Kanaltürk, Atv A haber, Kanal34. Tv Em, Business Channell Türk gibi önemli TV kanallarına konuk olmuş UFO Araştırmacısı olarak adından söz ettirmiştir. 20 yılı aşkın bir süredir UFO araştırmacılığı yanında sık sık UFO gözlemi de yapan Kuzey’in kendisine ait yaklaşık 700 kareden fazla orijinal video ve UFO fotoğrafı bulunmakta ve bu görüntüler bugün bile yurtdışında da yayınlanmaktadır. Kuzey özel ekibiyle aktif çalışma ve araştırmalarına halen devam etmektedir. Kuzey Atacan uzun süren araştırmaları ve gösterdiği büyük başarı sayesinde dünyanın en büyük UFO araştırma merkezi olan MUFON ( Mutual UFO Network)’ un Türkiye bağlantılarından birini oluşturmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir