İstanbul tarihinde en önemli günlerden biri hiç kuşkusuz Fatih Sultan Mehmet’in şehri kuşattığı ve aldığı 26 Mayıs 1453 tür. Dünya Ufoloji literatürü açısından da büyük önem taşıyan bu tarihte UFO’lar yine İstanbul semalarında gözükmeye devam ediyorlardı.

İstanbul’u fethetmek için yanıp tutuşan Fatih Sultan Mehmet tüm hazırlıklarını yaparak şehri kuşatmıştı. Savaş dönemin şartları içersinde oldukça kanlı ve çetin geçiyordu. Bizanslılar onca yoğun top ateşi ve güçlü yeni çeri saldırıları karşısında şehrin düşeceğini anlamışlardı. Çünkü Fatih Sultan Mehmet döktürdüğü devasa toplar ile önce haliçteki devasa büyüklükteki savaş gemilerini batırmış sonrada aynı toplarla Bizans surlarını topa tutmuştu. Kentin düşmesi artık an meselesiydi.

Ve 26 Mayıs 1453 sabahı Sultan Mehmet tarafından kuşatılmış olan kent, gün boyu kalın bir sis tabakasıyla sarılmıştı. Daha sonra gece sis kalktığında Ayasofya’nın üzerinde etrafına renkli ışıklar saçan üç parlak UFO gözüktü. Havada asılı duran ve etrafına ışıklar saçan bu parlak cisimleri hem Bizanslılar hem de Türkler görmüşlerdi. Ayrıca Bizans nöbetçileri, Türk hatlarının çok gerilerinde hiçbir ışığın bulunmaması gerekene yerlerde bazı parıltılar gördüler.

Bu ışıkların kaynağına her iki tarafta bir anlam verememekteydiler. Ama her iki tarafta zaferi kendilerinin kazanacağına yormuşlardı bu sıra dışı ışıkları.

UFO’lar bir süre daha gökyüzünde durup ışıklar saçtıktan sonra gözden kayboldular. 26 Mayıs gecesi yaşanan bu gözlemler daha sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından bizzat kâtiplerce kayıtlar altına alındı. Bu olaydan üç gün sonra İstanbul yoğun ve aralıksız saldırılar sonucu düştü. Fatih Sultan Mehmet kente girdi ve dosdoğru Ayasofya’ya giderek burada şükür namazını kıldı.

O zamanki dönemin şartları göz önünde bulundurulduğunda insanların gökyüzündeki bu esrarengiz ışıklı cisimler hakkında herhangi bir yorum yapmaları oldukça güç. Ama yine de Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u alışına dünyadışı varlıkların uzaktan da olsa seyirci olarak katılmış olabilecekleri düşüncesi ilk olarak akla geliyor.

Volkan Burnaz

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir