UFO gözlem yıllıklarında Meksiko City’nin üzerine gün ortasında karanlığın çöktüğü tarihle boy ölçüşecek çok fazla olay yoktur ve bir değil düzinelerce insan bu dünyanın dışından bir şeyi videoya kaydetti. Meksika semalarında gözlemlenen bu UFO aktivitesindeki artış, 11 Temmuz 1991 günü meydana gelen güneş tutulmasından birkaç gün öncesinde baş göstermiştir ve güneş tutulması gerçekleşene dek artarak devam etmiştir.

Meksika, 7 Temmuz akşamı saat 8 civarı, 4 adli polis Pueblo’dan Atllixco’ya doğru yolculuk ettikleri sırada, El Mirador adlı tepenin zirvesine yaklaşırken sürpriz bir şekilde garip ışıklar saçan, uçan bir cisimle karşılaştılar. Bu garip cisim yeşil, kırmızı, mavi ve turuncu renklerinde ışıklar saçarak onlara doğru yaklaşmaya başladı. Bu cismin araçlarına çarpacağını sanıp epey endişelendiler.

Bu çok parlak cisim ilk başta yavaşça hareket ederken birden durdu ve gecenin ortasında havada öylece asılı kaldı. Hava biraz sisliydi ve polisler ilk önce, hiçbirine tanıdık görünmeyen bu cismin ilk bakışta bir tür uçak olduğunu düşündüler.

Ekibin başı, aracın kayıt numarasını görebilmeleri için cismin fotoğrafını çekmesini emretti. Fotoğraflanan bu garip uçan cisim görüntüsü çekildikten hemen sonra Popocatepetel Dağı yanındaki El Tecajete Dağlarına doğru çekilmeye başladı. Polis memurlarından hiçbiri araçtan çıkan her hangi bir ses hatırlamazken, dört polis memuru bu sıra dışı uçan cismin bilinen hava taşıtlarına göre çok fazla ışığa sahip olduğunu ifade ettiler. Fotoğraflar tabedilip incelendikten sonra kimse bu cismin ne olduğuna net bir açıklık getirememiştir.

Yine eylül ayında, Atlixco yakınlarında küçük bir köy olan Zacatelco halkı, geceleyin alçaktan uçan parlak renkli garip bir cismi gözlemlediklerini rapor ederler. Daha önceden bu ışıkları gören ve isminin açıklanmasını istemeyen bir fotoğrafçı cismin dönüşünü görüntülemek için kamerasını hazırlamıştı. Cisim tekrar göründüğünde onun 2 fotoğrafını çekmeyi başarmıştı. Fotoğrafçının görüntülediği bu ışıklı cisim, polislerin görüntülediği cisimle büyük benzerlikler göstermektedir aradaki tek fark onun resminde cismin üzerinde düzgün bir sırada duran ışıklı camlar, polislerinkinde eğik bir pozisyonda görünmekteydi. Bu cisim, ya da ona çok benzeyen bir başka cisim Tlaxcala State’in uzak bir eyaleti olan Laguna de Alchichica’da da, deniz kıyısında da gözlemlenmiş ve rapor edilmiştir.

11 Temmuz 1991 Güneş tutulması

Bir güneş tutulması Meksiko City semalarını karartmaya başlıyor. Saat 13:00 de gerçekleşecek bu doğa olayını kaydetmek için yüzlerce insan kameralarını gökyüzüne doğrultuyorlar. Tutulma anı gelip kameralar güneşe doğru yönlendirildiğinde, insanlar güneşin karanlık tarafındaki gümüş disk şeklinde havada asılı duran bir cisim karşısında şok oldular.

UFO araştırmacısı Guillermo Arreguin için bu olağanüstü görüntü kayda değer bir sahneydi.

“ Olayı kaydetmek için evimin çatısına çıkmıştım. Gökyüzünde parlayan bir ışık görünce kameramı odakladım. Kayda aldığım şeyin sarkaç gibi gidip gelen bir UFO olduğunu anladım. Bir gezegen yada yıldız değildi ”

Ülke genelinde bu görüntüleri kaydeden yalnızca Arreguin değildi. Sergio Fuentes’de ailesiyle birlikte güneş tutulmasını izlemek için kamerasını gökyüzüne çevirenlerdendi.

“ Eşim ve çocuklarım herhangi bir koruma olmadan güneşe doğrudan bakmamam konusunda beni uyardılar. Uyarılarını dikkate alıp her şeyi kaydetmeye devam ettim. Kamerayı tam güneşe doğrulttuğuma emin olarak çekim yapmayı sürdürdüm ”

Fuentes sonradan kaydettiği kasedi izlediğinde bir UFO’nun çok net görüntüsünü kaydettiğini fark edince şaşırmıştır. Sonraki birkaç gün UFO gözlemleriyle ilgili ihbarlar sel olup bir medya çılgınlığı yarattı.

Ülke çapında tanınan araştırmacı gazeteci Jaime Maussan UFOlar üzerinde gözlemlerinde tartışıldığı 10 saatlik maraton gibi bir program olan “ 60 dakika ”yı hazırlayıp sundu. İzleyicilerden el kameralarıyla ne kaydettiklerine bakmalarını istedi. Maussana gönderilen görüntüleri 600 kadar görüntüyü tek tek analizlerden geçirdikten sonra elde ettikleri sonuçları kamuoyu ile paylaştı.

İncelenip onaylanan görüntüleri televizyonda yayınladığında bir sürü insan arayıp “ bende UFO gördüm veya görüntüledim ” dediler. Olay günü ile ilgili 40.000 den fazla telefon ihbarı kayıtlara geçmiştir.

Halk tarafından gönderilen görüntüleri inceleyen Maussan görüntülerle ilgili ortak noktaları şu sözler ile ifade etmiştir.

“ Net olarak parlayan bir cisim görebiliyorsunuz metalik yapısı açıkça gözüküyor, altında siyah bir gölge göze çarpmakta. Gümüş disk biçimli bir cisim. Biz bunun bir yıldız yada kamerayla ilgili bir sorun yada kamera çarpıtması olmadığına inanıyoruz. Bu videoların gerçek olduğunun birer kanıtı ”

Ve o gün hayatı tamamen değişen Maussan o andan sonra benim her şeyden çok UFOlardan bahsetmemi istediler. Meksika halkı bu meseleye kucak açtı ve dünyadaki bütün ülkelerden daha fazla kanıt ortaya çıkarmayı başardı.

Gerçektende öyle Meksika artık UFO araştırmalarının yuvası ve gökyüzündeki tanımlanamayan uçan nesnelerin en önemli gözlem noktası haline gelmiştir.

Volkan Burnaz

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir