Atmosferi geçen ve Dünyada büyük bir felakete yol açabilecek devasa büyüklükteki bir Meteor, yeryüzüne çarpmadan bir UFO tarafından havada parçalanarak etkisiz hale getirildi. Dünya UFO’loji literatüründe kayıtlara geçmiş olan en önemli olaylardan biri olarak sayılabilecek bu olay, Havada 4, yerde de 2 olmak üzere toplam 6 uçağın uçuş ekibi tarafından ve yerden de değişik bölgelerden yerel halk tarafından gözlemlendi ve amatör bir kamerayla kayıt altına alındı.

Sun Express Air- Uçuş No: 590, Boeing 737
Kapt. Pilot: Ercan Eken
Yrd. Pilot: Sinan Yılmaz

Tarih 1 Kasım 2002 saat sabahın 05:30’u yerden yükseklik 26 bin feet. Antalya’dan havalanıp Avusturya’ya giden “ Sun Express Air”in pilotu Ercan Eken, Afyon semalarında uçarken kokpitinin camından çok parlak ışıklar saçan bir cisim gördü.

Cisim iniş farlarını yakmış bir uçağın her zamanki sıradan (zaman zaman uçaklar birbirlerine yaklaşırken iniş farlarını yakarlar) görüntüsüne benziyordu. Hatta 1996 yılında görülen Halley-Bob kuyruklu yıldızının görüntüsünü hatırladım. Çünkü arkasında küçük bir iz bırakıyordu. First Officer Sinan Yılmaz’a bu ışığın ne olabileceğini sordum. İniş farlarını yakmış bir uçak olabileceğini söyledi. İrtifasının bu istikamette 41.000 feet olabileceğini fakat bunun daha yüksek olduğunu söyledim. Görülen ışıklı nesnenin yaklaşık uçuş istikameti 060 derece idi.

26 Yıllık uçuş deneyimi olan pilot Eken “Biz bir mucizeye şahit olduk” diyerek gözlemlediği uçan ışıklı nesneyi şöyle tanımlıyordu;

“10-15 kadar küçük fakat mesafeye göre hesaplayınca yaklaşık Boeing 747 uçağı büyüklüğüne yakın nesneler birbirine çok yakın mesafede uçuyorlardı. Olay yaklaşık 1,5 dakika sürdü. Nesneler gözden kaybolurken radara yerel saatle 05:44 de rapor ettik”.

Ercan Eken’le aynı uçakta bulunan yardımcı pilot Sinan Yılmaz’da olayı doğruladı. Sun Express Air’in Antalya’dan havalanan bir başka uçağının kaptanı Yılmaz Atlı da Afyon üzerinde geçerken aynı olaya şahit oldu. Dijital fotoğraf makinesi olmasına rağmen heyecandan çekim yapamayan sadece nesnenin geride bıraktığı izi görüntülemeyi başaran Atlı, gördüğü sıra dışı cismin 100 saniye kadar uçtuğunu ve bir bütünmüş gibi görünürken tam önlerinde bir çok parçaya ayrıldığını söylüyor.

Bir sürü ışık kütlesi

İnter Air- Yolcu Uçağı
Kapt. Pilot: Salim Gönüç
Yrd. Pilot: Fatih Aksoy

Aynı istikamette uçmakta olan İnter Air Yardımcı Pilotu Fatih Aksoy’da olayı yaşayanlardan biriydi. Gözlemlediği cismin kendilerinden yaklaşık 20 bin feet daha yukarıda olduğunu ifade eden Aksoy gördüklerini şöyle anlatıyor.

“İlk bakışta ne tek parça gibi görülse de uçağımızın hizasına geldiğinde cismin ortada büyük bir kütle ve kenarlarında kolunda uçan sanki onlarca uçaktan oluşmuş gibiydi. İlk aklımdan tanker uçağından yakıt ikmalimi yapılıyor diye bir düşünce geçti. Ama okadar uçakla olması imkansız diye düşündüm.”

Yardımcı Kaptan Pilot gördüklerini böyle ifade ederken, başka görgü tanıkları da ortaya çıkmaya başladı. Bunlar: İzmir Adnan Menderes Havalimanında olup ışıklı cisimleri yerden izleyen bir başka Uçuş Ekibi, Kapt. Pilot Vedat Gürbüz, Kabin Amiri Bilge Yılmaztürk ve Hostes Hatice İnceler di.

Bu uçuş ekibi Adnan Menderes Havalimanı’nda uçağa giderken Afyon istikametinde havada uçan 4-5 cisim gördüklerini dile getirdiler. Kaptan Pilot Muhsin Aktar’da tanımlayamadıkları bazı ışıklı uçan nesneler gördüklerini açıkladılar.

Yerde gözlem yapanlardan biride Kütahya Altıntaş’ta imamlık yapan Hasan Hüseyin Yavuz du, Hüseyin Yavuz olayın olduğu gece gökyüzünde ışıklar saçan bir UFO gördüğünü iddia etti. Konak Camii imamı Yavuz, önceki sabah namazı için evinden camiye giderken gökyüzünde ışık saçan parlak cisimler gördüğünü söyledi.

Yavuz, “İnce, uzun minareyi andıran parlak cisimler gördüm. Uşak yönüne doğru gözden kayboldular” diye konuştu.

Altıntaş’ta oturan Ulvi Sarıkaya da aynı saatlerde, Yavuz’un gördüğü parlak cisimleri gördüğünü söyledi. Sarıkaya, “Sabah ezanına yakın saatlerde gökyüzünde cisimler gördük. Gökyüzündeki cisimler bir ara sarı ışık kütlesi haline geldi. Her tarafı parlaktı. Gözlerimle görmesem inanmazdım” dedi.

Bu olağanüstü olayın amatör kamerayla çekilmiş görüntüleri.

Bu olağanüstü olay 1 Kasım 2002 saat 5:38’de Halil Yalçın tarafından karısıyla beraber Balıkesir – Susurluk arasında arabayla giderken çekilmiştir.

Basit bir meteor olayı mı

Basında çıkan ve olaya basit bir meteor olayı deyip gülüp geçen bazı kesimler olduğu gibi olayın sıradan bir meteor olayı olmadığını kanıtlayan bilimsel veriler karşısında susmayı tercih ettiler. Acaba bu olay gerçekten abartılmış süsülenmiş bir meteor yada kuyruklu yıldız olayımıydı yoksa devasa büyüklükteki bir meteorun, bir UFO tarafından havada etkisiz hale getirilişinin görüntülenmesimiydi şimdi bu konuyu masaya yatırıp bilimsel veriler ışığında bir değerlendirelim.

Meteor yada Kuyruklu Yıldız mı

Bilinen sıradan meteorlar atmosferimizin 70 ila 100. kilometresine girdikleri anda bu katmanlarda aşırı hız, sürtünme ve koruyu katmanlara mukavemetten alev alıp yanmaya başlarlar. Bu olaydaki ise 45.000 feet’e kadar yani 15 km ye kadar inmiş 15-20 tane ve en az 30-40 metre büyüklüğünde oldukları tahmin edilen meteorlar, normalde bunların yeryüzüne çarpmaları ve de çok büyük bir felakete yol açmaları gerekirdi.

Normal olarak Meteorlar yatay uçamazlar, yerçekimi kurallarına uygun olarak en az 45 derecelik açılarla düşerler ve de normalde, hiçbir meteorun içinde bu olayda görüldüğü gibi yanıp sönen manevra yapan ışıklı cisimler görülmezler.

Roket veya Uydu olabilir mi

Bu cismin bir roketin parçası olduğunu düşünürsek, roket parçası güneydoğu yönünden kuzeybatıya doğru, yolcu uçağıyla genelde aynı yönde ilerlemekte ve uçağın rotası ile kesişmemekte. UFO’nun yolcu uçağının önünde uçuşunu gösteren simülasyonlarda da açıkça görüldüğü üzere UFO ve meteor farklı yönlerde uçmaktadır. Ayrıca Roket parçasının seyrettiği yükseklik raporlara göre 78 km’den fazla ve 78 kilometre 255.905 feet’e denk gelmektedir. Yani Roket parçası en azından 229.000 feet yükseklikte ve yolcu uçağıyla aynı yönde ilerlemekteyken bu parçanın 36.000 feet yükseklikte seyreden uçağın önünden geçmesi olanaksız.

Sonuç olarak veriler ve raporlar göz önüne alındığında bu olayın sıradan bir meteor olayı yada bir uydunun işi olmadığı ortaya çıkmaktadır. Görüntülerle tespit edilmiş bu cismin meteoru etkisiz hale getirirkenki video görüntüsü ve meteorun neredeyse içinden geçerken ki video kayıtı cismin manevra yapan ışıklar saçan olağanüstü bir gök taşıtı (UFO) olduğunu kanıtlamaktadır.

Volkan Burnaz

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir