1952 Haziran’ında altı Norveç jeti, hiç kimsenin yaşamadığı rüzgârlı Spitzbergen adaları üzerindeki dağ bölgesinde bir enkaz buldular. Bölgeye inen araştırma ekibi içinde bir de roket uzmanı bulunmaktaydı. Çünkü bölgede bulunan enkazın bir Sovyet aracı veya roketi olduğundan şüphenilmekteydi.

Ancak enkazın yakınına gelindiğinde durumun hiç de sanıldığı gibi olmadığı ortaya çıktı. Bulunan cisim, etrafında çeşitli delikler bulunan disk biçimli bir araçtı. Aracın içinde herhangi bir varlığa rastlanmadı. Bulunan cisim hemen araştırılmak için ordu tarafından el konuldu.

Bu olayla ilgili olarak yapılan en önemli açıklama Norveç Genelkurmay Komutanlığı adına Albay Gernod Dornby’nin 1955 yılında yaptığı açıklamadır. Albay Dornby açıklamasında şöyle demişti:

“Spitzbergen diskinin parçalanması çok önemlidir. Şu anki bilgimizin bu muammayı çözmemize izin vermemesine rağmen güveniyorum ki, Spitzbergen’den kalanların önemi çok büyüktür. Birkaç yıl önce bu diskin Sovyet kaynaklı olduğunu söylemek bir yanlış anlaşılmaya neden oldu. Kesin olarak söylemek istiyorum ki, dünyadaki herhangi bir ülke tarafından inşa edilmemiştir. Yapımında kullanılan materyal araştırmada görev alan uzmanlara tamamen yabancıdır. Amerikan ve İngiliz uzmanlara danışıldı.”

Volkan Burnaz

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir