Orion’dan geçen bu çizgiler nedir? Çoğu, Dünya yörüngesindeki çok sayıda Starlink uydusunun güneş ışığı yansımaları. Göze alaca karanlık gökyüzü boyunca süzülen bir dizi ardışık nokta şeklinde görünen, sayısı gittikçe artan SpaceX Starlink iletişim uyduları, pek çok astronom için bir endişe kaynağı.

Olumlu tarafından bakılırsa da Starlink ve benzer gruplar, gün batımından sonraki gökyüzünü daha dinamik hale getiriyor, uydu temelli küresel iletişimi hızlandırıyor ve şu anda yeterli hizmet gitmeyen kırsal bölgelere dijital servislerin ulaştırılmasını sağlıyor. Ama olumsuz tarafta, alçak Yer yörüngesindeki bu uydular, bazı derin astronomik görüntüleme programlarını, özellikle de gün batımından hemen sonra ve şafaktan hemen önce görüntü alınmasını gerektiren gözlem programlarını zorlaştırıyor.

Gelecek için planlanmış, daha yüksek yörüngelerde işleyen uydu dizileri; derin evrenin gecenin herhangi bir zamanında büyük yer temelli teleskoplar için düşünülen incelemelerini de etkileyebilir. Aralık 2019’da alınan bu görüntü; kimi arka plandaki Orion Nebulası’nı vurgulamak, diğerleri ise geçen uyduları göstermek için alınmış 65’ten fazla 3 dakikalık pozun dijital bir birleşimi.

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e-MAİL BÜLTENİNE KATIL
güNCEL KAL
E-mail bültenine ücretsiz katıl ve son yazılardan anında haberdar ol !