Rusya’da bulunan Altay özerk bölgesinde yer alan Karakol köyü yakınlarında keşfedilen mağara resimleri yeniden UFO ve dünya dışı yaşam meraklılarını harekete geçirdi. Gün geçmiyor ki dünya dışı zeki yaşama dair yepyeni kanıtlar ve belgeler ortaya çıkmasın.

Bunlardan bir tanesi daha bu kez Rusya’nın içerisinde yer alan Altay özerk bölgesinde yer alan Karakol Köyü yakınlarında bir mağara içerisinde bulundu. Mağara içerisinde bulunan çizimlerde başlıklarında ışıklar taşıyan, boynuzlu, tüylü insanımsı figürler görülmekte. Geçmişleri en az 5000 yıl öncesine ait bronz çağının insanlarına benzemeyen türde kıyafetler giyen sıra dışı bu figürler tek parça giymiş kafalarında kaskları bulunan dünya dışı varlık figürleri ile oldukça benzerlikler göstermektedir.

İlk defa 1985 yılında keşfedilen mağara daha sonraları detaylıca incelenmiş ve iç kısımlara doğru girdikçe bu çizimlere rastlanmıştır.

Daha sonraları Moskova, Kurchatov Enstitüsü’nden bilim insanları yaptıkları detaylı incelemeler sırasında en çok resimler üzerinde kullanılan kırmızı boyadan ve çizimlerdeki sıra dışı detaylardan etkilenmişlerdir.

Bazı ressamlar bu rengi elde etmek için değişik kimyasallar ve bazı ısı değişimleri kullanmışlardır. Bilim adamlarının akıllarına takılan en büyük soru işaretlerinden en önemlisi de buydu. Acaba bu çizimleri yapanlar bu tekniği nereden ve nasıl öğrenip uygulamışlardı?

Kurchatov Enstitüsü’nün senkrotron araştırma departmanı başkanı Roman Senin, “Kırmızı renk pigmentlerinin bileşenlerinde kademeli olarak kristalleşmeler tespit ettik. Bazı yapılar doğal numunelerin tipik bir örneği değil, ısıl işlem ürünüdür. Kısacası, ilkel sanatçı, ihtiyacı olan rengi elde etmek için minerali belli bir sıcaklığa kadar ısıtmıştır. ” demektedir.

Rus Arkeoloji Enstitüsü’nden Alexander Pakhunov da konu ile ilgili olarak: “Karakol Mağarasında bu bulunan gömülerin üzerinde kullanılan boyaların kompozisyon analizinin sonuçları, Altay’ın eski sakinlerinin pigmentleri renk ve özelliklerle ayırt etme yeteneğine tanıklık ediyor.” demektedir.

Sonraki incelemelerde bilim insanları, mağara girişindeki çizimlerin dışında buralara bazı gömü işlemleri yapıldığını da ortaya çıkmıştır. Kayaların yanı sıra kabileler de ölülerini aynı renklerle boyamaktaydılar. Ele geçen gömülerin vücutlarında özellikle göz yuvalarının altında kırmızı noktalar bulunmuştur.

Ayrıca kaşlarda da siyah ve gümüş rengi bir mineralin izleri bulunmuştur. Yeni çalışmanın sonuçları, Mayıs 2020’de Lizbon’daki 43. Uluslararası Arkeoloji Sempozyumunda kamuoyuyla paylaşılacaktır.

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e-MAİL BÜLTENİNE KATIL
güNCEL KAL
E-mail bültenine ücretsiz katıl ve son yazılardan anında haberdar ol !