İSTANBUL SEMALARINDA UFO : 23 Ekim 2010 Cumartesi günü Marmara denizindeki yunusları görüntülemek isteyen muhabirlerden biri İstanbul üzerinde tanımlanmayan uçan bir cismi görüntüledi. Görüntülenen cismin fiziksel yapısının bilinen hiçbir gök cismine benzememesi objektife yansıyan uçan cismin UFO olma olasılığını oldukça artırıyor. Görüntüleri inceleyen muhabirler bu cismin UFO olduğu görüşünde birleşirlerken kısa süre önce Yalova ve Balıkesir semalarında da sıkça tanımlanmayan cisimlerle ilgili görüntüler ve ihbarların gelmesi akıllarda evrende yalnız olmadığımız düşüncesini tekrar uyandırdı..

MUĞLA’DA UFO HEYECANI : Muğla semalarında tanımlanamayan ışıklı cisimler bölgede UFO heyecanı yaşanmasına neden oldu. 01 Eylül 2010 tarihinde Kent merkezindeki dağlık Devetaşı ve Karadağ mevkilerinde saat 21:00 ile 23:00 arasında gökyüzünde görülen ışıklı cisimlerin zaman zaman yere yaklaşması dikkat çekti. Bölgede oturanlardan bazıları heyecanlanıp yerel ve ulusal basın yayın kuruluşlarının bürolarını aradı. UFO heyecanı yaşanmasına neden olan ışıklı cisimler bir süre sonra Muğla semalarında ortadan kayboldular.

BURSA’DA KAYDEDİLEN UFO : Türkiye’nin değişik bölgelerinde Mayıs 2010-Aralık 2010 tarihleri arasında videoya kaydedilmiş ve fotoğraflanmış UFO görüntüleri internette izlenme rekorları kırıyor. Bu görüntüler içerisine bir yenisi de Bursa’dan geldi. Görüntülerde Uludağ’ın eteklerinde görüntülenen UFO’nun bir süre gökyüzünde çeşitli manevralar yaptıktan sonra şehrin üzerinde dolaştığı görülüyor. Cisim görüntülendiğini bilircesine bir süre havada ağır ağır süzülürken bir anda gözden kaybolup olay yerinden uzaklaşıyor..

Yurdumuz semalarında başta; İstanbul, Antalya, Alanya, Fethiye, Ordu, Bursa, Samsun, Ankara, İzmir ve çevresi, Aksaray, Afyon, Uşak, Kayseri, Sivas, Edirne, Bilecik, Çanakkale, Eskişehir, Safranbolu, Kıbrıs, Adıyaman, İzmit, Bolu semalarında bu sene çok sık UFO gözlemlendiği ve görüntülendiği kaydedilmiştir.

RİZE’DE UFO PANİĞİ : UFO’lar bu seferde Rize semalarında görüntülendiler. 30 Kasım 2010 Salı günü Çamlıhemşin’de UFO gördüklerini söyleyen 2 kişi polise başvurdu. Rize’nin Çamlıhemşin İlçesi’nde gökyüzünde süzülen ve belirli aralıklarla yanıp sönen renkli bir cisim gördüklerini söyleyen 2 kişi, UFO olabileceği düşüncesiyle polise başvurdu.

İlçenin Aşağı Çamlıca Mahallesi’nde yaşayan Timur Atalay ve Güven Çolak, fotoğraf çektikleri sırada flaş patlattıktan sonra, gökyüzünde renkli bir cismin hareket ettiğini fark ettiklerini söyledi. Birkaç saniye gözüken ve ışık saçan cisim daha sonra gözden kaybolduğunu belirten Atalay ve Çolak, fotoğrafladıkları cismin UFO olabileceğini düşüncesiyle Çamlıhemşin İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne başvurdu. Timur Atalay cismin kendilerini şaşırttığını belirterek, “Işık saçan cisim bizi oldukça heyecanlandırdı. UFO olabileceği düşüncesiyle polise başvurduk. Çektiğimiz fotoğrafı da polise verdik” dedi.

Aynı saatlerde Yukarı Kavron Yaylası’ndan dönen pansiyon işletmecisi Yalçın Şahin’in de, gökyüzünde süzülen ve sarı ışık saçarak belirli aralıklarla yanıp sönen bir cisim gördüğünü iddia ettiği belirtildi. UFO söylentisi ilçede heyecan yarattı.

İZMİR, GAZİEMİR’DE UFO : 16.10.2010 Tarihinde İzmir Semalarında UFO görüntülendi. “İzmir Gaziemir civarlarında olan bir kişi UFO gördüğünü, fotoğraf makinesi ile fotoğrafını çektiğini söyledi Fotoğrafı çeken kişi, Gazete İzmir Muhabiri’ne gördüklerini şöyle anlattı,

“Sabah saat 07:37′de gökyüzüne baktığımda aşırı bir derecede ışık saçan bir cisim gördüm.İlk önce uçak olacağını düşündüm ama havada asılıydı ve fazlaca ışık saçıyordu.Hemen fotoğraf makinem ile fotoğrafını çektim. Zoom’u sonuna kadar kullandığım için görüntü bulanık gözüküyor. Fotoğrafı görenler direk olarak sivil uçağın jet motorlarının çıkardığı ışık olarak yorumluyor. Fakat gündüz vakti bir uçağın jet motorlarından bu kadar ışık çıkmaz.

Acaba normal bir uçak olabilir mi diye düşündüm. İlerleyen saatlerde sivil uçaklarında fotoğrafını çektiğimizde böyle durum gözükmedi. En önemlisi ise havada asılı kalıyordu.Bu dakikalarda aklıma hiç video çekmek gelmedi. Herhalde heyecandan olsa diye düşünüyorum. Bir kaç dakika havada asılı kalan cisim,daha sonra bir anda gözden kayboldu.”

MUDURNU ABANT’ DA UFO ALARMI : Mudurnu Abant istikametinde sabah erken saatlerinde görülen ve güçlü bir ışık yayan cismin ne olduğu merak ediliyor. Mudurnu Abant istikametinde görüntülere yansıyan güçlü ışığın UFO mu olduğu akıllara geldi. Bölgede yaşayan vatandaşlar zaman, zaman buna benzer görüntülerin bu çevrede gördüklerini belirttiler.

İZMİR, DİKİLİDE UFO PANİĞİ : 18.03.2011 tarihinde İzmir’in Dikili ilçesinde 14:35 saatlerinde denizin üzerinde uçan bir cisim görüldü. Dikili Körfezi açıklarında kıyıya yaklaşık 2 mil uzaklıkta insana benzeyen uçan cisim merak uyandırdı. Bir anda gökte beliren ve olduğu yerde dönerek hareket eden cisim, yaklaşık 15 dakika gökyüzünde asılı kaldı.

Daha sonra hızla Yunanistan’ın Midilli adasına hareket eden cisim gözden kayboldu. Cismin meteoroloji balonu ya da farklı bir amaçla kullanılan bir cisim olabileceği yorumunda bulunan vatandaşlar, olup biteni merakla izledi.

AFYON’DA YİNE UFO : Türkiye’de tanımlanamayan uçan cisimlerin en çok görüldüğü yer olan Afyonkarahisar’da yine benzer bir olay yaşandı. 30.11.2009 günü 15:30 saatlerinde Aydoğan ailesi Kurban Bayramı için Ankara’dan İzmir’e gelirken Afyonkarahisar yolunda hiç beklemedikleri bir sürprizle karşılaştılar. UFO’ya benzeyen bir cisim gören aile fertleri hala yaşadıkları bu deneyimin şokunu üzerlerinden atamadılar. Aydoğan ailesi her bayram olduğu gibi bu bayram da ailelerini ziyaret etmek üzere Ankara’dan İzmir’e doğru yola koyuldular.

Afyonkarahisar civarında Özlem Aydoğan uzak bir mesafede gökyüzünde uçak benzeri bir cisim gördü. O mesafeden tam göremediği için cismin uçak olduğuna karar verdi. Ancak araba yaklaştıkça gökyüzünde sabit duran bu cismin elips şeklinde, kanatsız bir araç olduğunu fark eden Özlem Aydoğan ve kızı Naz hiç akıllarına getirmedikleri ihtimali, yani cismin bir UFO olabileceğini düşünmeye başladılar.
Kemal Aydoğan o sırada arabayı kullandığı için uçan cisme dikkatlice bakamadı. Aile, en sonunda bir benzin istasyonunda durup, UFO olabileceğini düşündükleri bu aracı incelemeye ve cep telefonu kamerasıyla fotoğraflamaya karar verdi. Cisim elips şeklinde, etrafında yuvarlak ışıklar bulunan ve yere doğru dikey ve silindir şeklinde ışık veren bir araç görünümündeydi.

Özlem Aydoğan “Eğer eşim ve kızım da benimle aynı şeyi görmüyor olsalardı kendi gözlerimden şüphe ederdim. Ama üçümüz de aynı şeyi gördük. Gördüğümüz şey kesinlikle bir uçak veya helikopter değildi” dedi. Özlem Aydoğan’ın anlattığına göre elips şeklindeki cisim daha sonra gökyüzüne doğru yükselerek gözden kayboldu.

“Yanımızda daha iyi bir fotoğraf makinası olsaydı daha net görüntüler alabilirdik” diyen Kemal Aydoğan ise hala yaşadıkları bu olaya anlam vermeye çalıştıklarını, ancak gördükleri şeyin UFO’lar hakkında benzer bir deneyim yaşayanların anlattıklarına çok benzediğini söyledi.

İZMİRDE BİR BAŞKA UFO DAHA GÖRÜNTÜLENDİ : 5 Nisan 2009 tarihinde yine İzmir, Alsancak semalarında bir başka tanımlanamayan uçan cisim görüntülendi. Cisim kırmızı ışıkları ve formu görüntülenen objenin bilinen bir dünya aracıyla kesinlikle örtüşmezken daha sonraları kırmızı renkten beyaza dönüp renk değiştirirerek gözlerden kayboldu.

ANTALYADA UFO HEYECANI : 24.07.2009. Antalya’nın Alanya ilçesinde deniz üzerinde görülen ışıklar heyecan yarattı. Alanya semalarında gece deniz üzerinde ışıklar görülmesi üzerine vatandaşlar fotoğraf makinesi ve kameralarla sokaklara çıkarak, UFO sandıkları ışıkları görüntülemeye çalıştı. Gerçek daha sonra anlaşıldı. farklı noktalarda deniz üzerinde görülen ışıkların UFO değil, Akdeniz açıklarında tatbikat yapan Deniz Kuvvetlerine bağlı gemilerden gökyüzüne atılan aydınlatma ve işaret fişekleri olduğu anlaşıldı. Jandarma yetkilileri, gökyüzündeki ışıklı cisimlerin, yapılan tatbikattan kaynaklandığını, ancak tatbikatın içeriği ile ilgili bilgi verilmeyeceğini söylediler. Bu durum halka pek inandırıcı gelmese de yaşanan olayın bu şekilde üzeri örtülmüş oldu.

BİLECİK OSMANELİ’DE UFO : Osmanelide görülen ve UFO’ya benzeyen cisim görenleri şaşırttı. Gündüz gözü ile sabit bir fotoğraf makinesi tarafından görüntülenen cisim görenleri şaşkına çevirdi. Televizyon ekranlarında ve gazete sayfalarında görmeye alıştığımız bilinmeyen gök cisimlerinin bir benzerine de bu kez Bilecik semalarında rastlandı.

Bilecik’in Osmaneli ilçesinde bir inşaatın yapım aşamasını görüntüleyen ve her yarım saatte bir kare fotoğraf çeken fotoğraf makinesinin çekmiş olduğu görüntüler içinde ilginç bir görüntüye rastlandı. Gündüz çekildiği belli olan görüntüde, elips şeklinde bir cisim gökyüzünde dolaşırken kaydedildi. Binlerce fotoğraf karesi arasında sadece birinde beliren cismin UFO olma ihtimali üzerinde durulurken, elde edilen karedeki görüntü görenlerin evrende yalnız olmadığımızı yeniden düşünmeye başlamasına sebep oldu. Görüntüdeki cisim için net bir açıklama yapılamazken objenin UFO olma olasılığı gündemdeki yerini koruyor.

ANTALYA, KEMER’DE GECE GÖRÜTÜLENEN UFO : Antalya, Kemer de UFO heyecanı yaşandı. Kemer’de saat gece 03:30 sıralarında ilçe merkezinde Çalış Tepesi’nde görülen cisim korku ve meraklı gözlerle izlendi. Halk tarafından amatör kameralarca tespit edilip görüntülenen cisim önce Çalış Tepe semalarına yükseldi, ve daha sonra hızlı bir manevra ile gözlerden kayboldu. Zaman zaman farklı form ve geometrik biçimlere giren, üzerinde değişik şekiller taşıyan cismi gören bir kısım halk sahile akın ederken bazıları bunun ülkemizi ziyaret eden UFO’lardan sadece biri olduğunu savundular.

BURSA’DA KAYDEDİLEN UFO’NUN GÖRÜNTÜLERİ : Türkiye’nin değişik bölgelerinde Mayıs 2010-Aralık 2010 tarihleri arasında videoya kaydedilmiş UFO görüntüleri internette tık rekoru kırıyor. Bursa’daki görüntülerde ise Uludağ’ın eteklerinde görüntülenen UFO daha sonra şehrin üzerinde dolaşıyor. Uludağ’ın Eteklerinde görüntülenen ışıklı cisim 2 ayrı yapıya ve renge sahip. Turuncu ve açık turuncu olmak üzere iki farklı renk formasyonunda objektiflere yakalanan nesne daha sonra tekrar ağır manevralar yaparak objektiflerden uzaklaşıyor.

EDİRNEDE KÜÇÜK GÖZLEM DİSKİ : 12 Ocak 2011 tarihinde Edirne semalarında tanımlanamayan ve etrafına ışıklar saçan küçük disk şeklinde bir cisim gözlemlenip görüntülendi. İnşaat halindeki bir binanın çatısına çok yakın halde uçan ve kendi etrafında manevralar yapan cisim görenleri şaşkına çevirdi. Yerle halkın bir kısmı bu cismi gözlemlerken bunun UFO olduğunu iddia ederken bir kısım halk ise cismin bir oyuncak yada planör olduğunu dile getirdiler.

UFO’LAR BUKEZ DE KONYA’DA : Konya’da bir haftadan bu yana saat 18.30-19.00 sıralarında gökyüzünde görülen hareketli ve ışıklı cisim, UFO heyecanı yaşanmasına neden oldu. Görgü tanıklarının söylediğine göre Akyokuş Mevkii’nde görülen beyaz ışıklı gök cismi, küreye benzeyen şekli ve aşırı parlaklığı ile yıldızlar arasından kolaylıkla ayırt edilebildi. Akşam saatlerinde yaklaşık bir saat gökyüzünde kalan cisim, bir süre aşağıya doğru süzüldükten sonra ortadan kayboldu. Zaman zaman parlaklığı değişen ve en parlak olduğu sırada kendi etrafında dönen beyaz ışıklı, zaman zaman şekil değiştirip, büyüyüp küçülen cismi birçok kişi görüntüledi.

Selçuk Üniversitesi Coğrafya Bölümü öğretim üyeleri görüntülerini izledikleri gök cisminin Venüs gezegeni ya da uydu olabileceğini söyledi.

MUT’ İLÇESİ ŞAŞKIN, GÖKYÜZÜNDEKİ UFO MU : 10 Temmuz 2010 tarihinde İlçemizde hızlı hareket eden ve ne olduğu belli olmayan alev topunu anımsatan bir nesne panik yarattı.

10 gündür halk arasında gökyüzünden bir cisim görünüyor diyerek söylentiler akşam gerçek oldu. Saat 23,00 civarlarında Mut Devlet hastanesi önünde bir anda gökyüzünde alev topuna benzer bir cisim hızlı bir şekilde giderken hastane önündeki polis ekiplerince göründü. Olay yerinde bulunan İHA muhabiri de gökyüzündeki cismin ne olduğunu görüntüye kaydetti.

Vatandaşı şaşırtan bu ne olduğu belirsiz cisim UFO’mu, Ateş topumu diyerek şaşkınlıkla seyredildi. Hızlı bir şekilde Doğudan Batı kısma giderek kayboldu. İlçe halkı arasında 10 gündür gökyüzünde bir cisim görünüyor sözleri gerçek oldu ve bu sefer görüntüye takıldı.

KARACAAHMET’TE UFO GÖRÜLDÜ : 15 Nisan 2011 saat 00:13 sularında İhsaniye ilçesine bağlı Karacahmet Kasabasında hareket eden bir ışık görüldü. Karacaahmet Petrol İstasyonunda bulunan insanlar gökyüzünde hareket eden ışık gördüler. Bu kişilerden biri hemen cep telefonunu çıkarıp bu görüntülerin fotoğrafını çekti. Orada bulunan diğer insanlara sorulduğunda “Gökyüzünde hareket eden bir ışık gördük ancak bunun ne olduğunu bilmiyoruz” şeklinde cevap verdiler.

İki kare fotoğrafı çekilen cismin görüntüsünün ay ışığından uzaklaştığında sanki halkası olduğu; merkezinin beyaza yakın, halkasının ise kırmızı olduğu rahatlıkla gözlemlendi.

SAKARYADA UFO : 20 Haziran 2011 – Sakarya’da son günlerde gece saat 22.00 ve 23.00 arası gökte görülen ışıklı cisimler vatandaşlar arasında heyecana neden olurken bu cisimlerin ne olduğu ise merak konusu oldu.Adapazarı’nda çeşitli zamanlarda gece gökte görülen ışıklı cisimler vatandaşlar arasında heyecana neden olurken zaman zamanda vatandaşlar 155 polis imdatı arayarak ihbarda bulunuyorlar.

Dün akşam Adapazarı ilçesi Poyrazlar Gölü üzerinde görünen ikili ışıklı cismin hareket halinde olduğunu gören vatandaşlalar telefonlarla bir birine haber vererek gökyüzündeki ışıklı cisme bakmamalarını istediler.Aynı olay Serdivan İlçesi tepelerinde gece saat 22.30 sıralarında yerel bir gazetede köşe yazarlığı yapan Feridun Özdemir de 7 tane ışıklı cismi gökte hareket halinde görünce kamerası ile kaydetmiş ertesi gün de NASA ile görüşerek görüntüleri yollamıştı. Işıklı cismin ne olduğunun araştırılmasını istemişti.

TİRE SEMALARINDA UFO’MU DOLAŞIYOR : 20 Temmuz 2011 tarihinde Saygın ve ciddi kişiliği ile bilinen, emlakçılık sektöründe başarılı performansı ile bilinen Mustafa N. Erdoğan’ın önceki gün bir arsanın ekspertiz (fiyatlandırma) çalışması için gittiği Turgutlu Köyü’nde iş gereği çektiği fotoğraf karesinin içine giren UFO’ya benzeten uçan cisim, fotoğrafı çeken Erdoğan ve fotoğrafı gören kişilerde heyecan yarattı. Bir müşterisine ait arsanın fotoğrafını çekmek ve fiyatlandırmasını yapmak için 20 Temmuz Çarşamba günü Turgutlu Köyü’ne giden Erdoğan, köyün kuzey tarafında bulunan arsanın fotoğrafını çektiğini, fotoğraf çekmeden önce ve fotoğraf çekimi sırasında UFO’ya benzeyen cismi fark etmediğini ifade etti.

“Ofiste fark ettim!” Köydeki çalışmalarını bitirdikten sonra ilçe merkezinde bulunan ofise çalışmalarını devam ettirmek için geri döndüğünü belirten Erdoğan, çektiği fotoğrafları bilgisayara yükleyerek büyük boyutlarda incelerken uçan cismi fark ettiğini ve iyice yakalaştırarak bakınca UFO’ya benzediğini anladığını belirtti. Erdoğan, “Fotoğrafı dikkatlice inceledim. Ortası şişkin bir diske benzeyen şeklin alt tararı koyu mavi, siyaha çalan bir renkteydi. Üst tarafı ise aydınlık ve parlak görünüyordu. Renklerin böyle olmasında ışığın etkisi var mı bilmiyorum.

Bir diğer konu ise dikkatlice baktığımda üst tarafında ‘V’ şeklinde karaltıların olduğu, sanki kanat veya anten gibi uzantıların olduğunu fark ettim. ‘V’ şeklindeki bu uzantılar var mıydı ? Yoksa yine ışığın ve cismin hareketinin etkisiyle mi böyle bir görüntü oluşmuştu onu da bilmiyorum. Bildiğim, gördüğüm ve hesaplayabildiğim tek şey çektiğim fotoğrafa bir cismin yakalandığı, bu cismin yakınlaştırılmış halinden anlaşıldığı kadarıyla UFO denilen cisimlerin tasvirlerine uygun bir şekle sahip olduğu ve yaklaşık 2-3 bin metre kadar uzakta olduğu, tabi bu benim tahminin, şeklindedir.

KUMBURGAZ SEMALARINDA UFO : Kumburgaz’ın kamiloba semalarında ışıklar saçarak uçan bir cesim tespit edildi. Cisim etraftakilerce görüntülenip kaydedildi. Cismin bir çok ışığa sahip olduğu ve değişik manevralar yaparak havada süzüldüğü ifade ediliyor.

MANİSA, SOMA’DA GÖRÜNTÜLENEN IŞIKLI CİSİMLER : 5 Ağustos 2011 gecesi Manisa’nın Soma İlçesinde, gökyüzünde görülen ve tanımlanamayan hareketli üç ayrı parlak cisim, heyecana neden oldu.

Manisa’nın Soma İlçesinde, gökyüzünde görülen ve tanımlanamayan hareketli üç ayrı parlak cisim, heyecana neden oldu. Geçen günlerde gece saat 22.30 sıralarında Soma’da UFO heyecanı yaşandı. Vatandaşların şaşkın bakışları arasında ışık saçan üç ayrı cismin gökyüzünde uçan daire şeklinde hareket ettiği iddia edildi. UFO paniği yaşayan vatandaşlardan Yasin Kuyucu (17), kendisinin ve birçok kişinin gördüğü UFO’yu hemen cep telefonuna kaydettiğini ifade etti. Kuyucu, saat 22.30 da gökyüzünde çok net bir biçimde üç ayrı cismin hareket ettiğini gördüğünde birden paniğe kapıldığını ifade ederek, uçan cisimlerin yeryüzüne çok yakın bir mesafede hareket ettiklerini söyledi.

Uçan cisimlerin, mahalle sakinlerinin şaşkın bakışları arasında 15-20 dakika gezindikten sonra gözden kaybolduğu belirtildi.

UFO’LAR BUKEZ ÇATALCA ‘DA ORTAYA ÇIKTI : ‘Yılanlar ve Güvercinler’ adlı filmin çekimleri sırasında kadraja giren gök cismi ekibi şoke etti. Stüdyoda cismi fark eden yapımcı, ‘Çekim sırasında onu fark edemedik. Görüntülerde, cisim uçuyor ve renk değiştiriyor’ dedi.

Bugüne kadar pek çok filme konu olan uzaylılar bu kez bir film setini bastı! Türk filmlerinde daha önce görülmemiş olay ‘Yılanlar ve Güvercinler’ filminin setinde yaşandı. Yönetmenliğini Giray Besen’in üstlendiği, başrollerinde Levent Can, Süleyman Karadağ ve Ozan Bilen’in oynadığı filmin, Çatalca’da yapılan çekimleri ilginç bir görüntüye sahne oldu. Çekimleri Şanlıurfa, Kars ve İstanbul’da tamamlayan ekip, tekrar edilmesi gereken bir sahne için Çatalca’yı seçti. Tekrar çekimini tamamlayıp, stüdyoda montaja giren film ekibi, gördükleri manzara karşısında şoke oldu.

Kayıtlarda, çocuk oyuncu Giray Uzer koşarken, kamera kadrajına bilinmeyen bir gök cismi giriyor ve renk değiştirerek kadrajdan çıkıyor. Yapımcı Ömür Besen, ‘Uçan cismi çekim sırasında fark etmedik. Fakat stüdyoda kayıtları izlerken kadrajdaki cismi fark ettik ve çok şaşırdık’ dedi.

İZMİT SEMALARINDA UFO’LU GECE : 6 Mayıs 2010 Tarihinde Kocaeli semalarında gece 21.00 ila 22 arasında yaklaşık 45 dakika gökyüzünde ışıklar saçarak duran cisim İzmitlileri heyecanlandırdı. Askıda gibi duran cisim zaman zaman zikzaklar çizdi. Sonra hızla yükselerek kayboldu. Görenlerin UFO diye tanımladığı cisimlerin ne olduğu bilinmiyor.

İSTANBUL ADALAR ÜZERİNDE UFOLAR : 28 Nisan 2010 gecesi Kartal ve Maltepe’den Adalar istikametini bakanlar insanlar, gökyüzünde hızla hareket eden parlak cisimleri fark ettiler. Eski adı Prens Adaları olan İstanbul’un Adalar ilçesi’nin üzerinde çok parlak ışık saçan ve yukarı ve aşağıya doğru çok hızlı hareket eden cisimler o bölgede oturan gazeteci Uğur Onur Urhan tarafından böyle görüntülendi. Zaman zaman çok parlak ışık haline gelen cisimler yaklaşık yarım saat gökyüzünde adeta dans ettikten sonra ani bir hareket kayboldu.

ADANA’DA UFO HEYECANI YAŞANDI : 24 Temmuz 2009 gecesi Adana semalarında görülen esrarengiz ışık, vatandaşları heyecanlandırdı. Yaklaşık 4 dakika gökyüzünde görülen ve UFO’ya benzetilen ışığın, zaman zaman yakınlaşıp aniden uzaklaştığı belirtildi. Aniden kaybolan ışık, amatör bir kamerayla görüntülendi. Olayı görüntüleyen Nezir Demir, 8 yaşındaki kızı Ceren’in kendisine dışarıda garip bir ışık olduğunu söylemesi üzerine kamerasıyla kayda başladığını anlattı. Demir, “Bütün mahalleli, balkonlarda cep telefonuyla ışığı görüntüledi. Işık zaman zaman yaklaşıyordu. Televizyonlarda gördüğümüz UFO’lara benzettik. Ben de olayı görüntüledim.” dedi.

İSTANBUL ŞİRİNEVLERDE UFO : İstanbul’un Şirinevler semtinde yaşanan ilginç olay dün gece 00.30 sıralarında meydana geldi. Özkan ailesi üyeleri, evlerinin balkonunda otururken gökyüzünde parlak ve hareketli bir cisim fark etti. Sürekli ve sağlı sollu hareket eden cismin ne olduğunu anlamaya çalışan ve aralarında cismi tanımlamaya çalışan aile üyeleri, cismin bir UFO olabileceği ihtimali üzerinde durdu.

Evin 17 yaşındaki oğlu Necip Özkan, el kamerasını alarak cismi görüntülemeyi ve daha yakından izlemeyi denedi. Tripodunu kurarak kamerasıyla gökyüzündeki parlak ve hareketli cismi görüntüleyen Necip, görüntüyü tekrar izlediğinde tripodla çekilen görüntüde de cismin sürekli hareket ettiğini tespit etti.

Çektiği görüntüleri aile üyelerine de izleten ve bunun bir UFO olabileceği ihtimali üzerinde duran Necip, sık sık ülkemizde de görülen UFOlardan birinin de İstanbul semalarına uğramış olabileceğini düşünüyor. Görüntüleri çekerken ve izlerken heyecanlandığını belirten Necip Özkan, cismi ilk gördüklerinde bir anlam veremediklerini ve tanımlayamadıklarını ama daha sonra cismin alışıldık ve bildik bir madde olmadığının farkına vardıklarını belirtti.

Özkan’ın tripodunu kurarak kendi kamerasıyla çektiği görüntülerde gökyüzündeki parlak cismin sağlı sollu sürekli hareket ettiği ve parlaklığının alabildiğine yayıldığı görülüyor.

UFO’LAR BU KEZDE MERSİN, TARSUS’DA ORTAYA ÇIKTI : (15 Ekim 2008) UFO bu sefer Akdeniz sahillerine indi. Mersin’in Tarsus ilçesinde gece saatlerinde görünen ve görüntüsü kaydedilen cismin UFO olduğu iddia edildi. Tarsus’ta isminin açıklanmasını istemeyen bir işadamının kaydettiği görüntü, şaşkınlığa sebep oldu. İşadamı, gece saatlerinde balkona çıktığında, gökyüzünde dikkatini çeken bir cismi kamerasıyla görüntülediğini anlattı.

Daireyi anımsatan cismin sürekli hareket ettiğini, şekilden şekle girdiğini anlatan işadamı, duruma çok şaşırdığını ifade etti.

ADANA’DA UFO’LU GECE : Adana’da, akşam saatlerinde gökyüzünde beliren ve çok hızlı hareket eden ışıklı bir cisim, izleyenlere heyecan dolu anlar yaşattı. Şehir merkezi üzerinde yaklaşık 50 dakika daireler çizerek tur atan ve UFO olduğu iddia edilen cismi, Adana Vali Yardımcısı Caner Yıldız görüntüledi.

Oturduğu Gazipaşa Mahallesi’ndeki evinde akşam saat 21.00 sıralarında televizyon seyreden Vali Yardımcısı Caner Yıldız, eşinin uyarısı üzerine baktığı gökyüzünde, bir ışık topu gibi hareket eden cisimle karşılaştı. Kısa süren şaşkınlığını atlattıktan sonra hemen kamerasına sarılan Yıldız, gökyüzünde daireler çizen cismi uzun süre kamerasına kaydetti. Çok hızlı hareket edebilen ve çok çabuk büyüyüp küçülebilen cisim, yaklaşık 50 dakika Adana semalarında tur attı.

Adana’nın Kuzey Batısı’nda görülen cismi, iki renkten oluşan, petekli ve dikenli yapıda bir ateş topuna benzeten Vali Yardımcısı Yıldız, “Ben UFO’ya inanmazdım. Ama bu galiba UFO” diye konuştu.

BOSTANCI SEMALARINDA UFO GÖRÜNTÜLENDİ : 18 Haziran 2011 Cumartesi saat 22.30’dan itibaren Bostancı sahili civarındaki vatandaşlar ilginç kırmızı ışıklar gözlemlediler. Başlangıçta alçak irtifada görünen bir tane kırmızı ışık ikiye çıktı. Ardından kırmızı ışık sayısı artarak 4’e yükseldi. Azalıp çoğalan ışıkların altından ve üstünden uçaklar geçerken, ışıkların uçaklardan farklı yapısı dikkati çekti. Yavaş hareketlerle dolanan ışıklar görenlerin ilgisini çekerken bilinen ışıklara benzemediği için bunların UFO (Unidentified Flying Object / Tanımlanamayan Uçan Nesne) olduğu iddia edildi.

20 dakika kadar Bostancı semalarında izlenen ışıklar sonra kayboldu. Fotoğraf makinasının zoom özelliğiyle UFOlara bakan kimi vatandaşlar, ayrılıp birleşen ufak ışıklar gördüklerini, uzaktan tek bir yuvarlak olan ışıkların birçok küçük ışıktan oluştuğunu gözlemlediklerini belirttiler.

KONYADA İNANILMAZ UFO HEYECANI : 22 Mart 2007 Konya’da bir haftadan beri saat 18.30-19.00 sıralarında gökyüzünde görülen hareketli ve ışıklı cisim, UFO heyecanı yaşanmasına neden oldu.

Konya’da bir haftadan beri saat 18.30-19.00 sıralarında gökyüzünde görülen hareketli ve ışıklı cisim, UFO heyecanı yaşanmasına neden oldu. Selçuk Üniversitesi öğretim üyeleri, görüntülerini izledikleri cismin Venüs gezegeni ya da uydu olabileceğini söyledi.

ADANA, SEYHANDA UFO : Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı Gülpınar Mahallesi’nde dün gece görülen esrarengiz ışık, vatandaşları heyecanlandırdı. yaklaşık 4 dakika gökyüzünde görülen ve UFO’ya benzetilen ışığın, zaman zaman yakınlaşıp aniden uzaklaştığı belirtildi. Daha sonra cisim geldiği gibi aniden gözden kayboldu.

ALBAY GAZİEMİRDE UFO GÖRÜNTÜLEDİ : Gök cisimlerini çok iyi tanıyan emekli Albay Hidayet Mamak, Gaziemir’deki evinin balkonundan, ışık saçan garip cismi görüntüledi. Uşak’ın Eşme ilçesindeki olayla yeniden gündeme gelen UFO’lar bu kez de Gaziemir’de görüldü. Hava Kuvvetleri’nde 31 yıl görev yapan Emekli Albay Hidayet Mamak, pazar günü sabah 04.30’da çok parlak ve hızlı hareket eden bir cismi kamera ile görüntülemeyi başardı.

Bu olay öncesinde UFO’lara inanmadığını, havacı olduğu için gökyüzünü çok iyi tanıdığını ve hangi yıldızın nerede bulunduğunu çok iyi bildiğini belirten Mamak, “Başka gök cisimleri ile karıştırmam imkansız. Gördüğüm nesne, ateş topuna benziyordu. İki saat süreyle İzmir semalarında kaldı. Daha sonra birden çubuk halini alıp, gözden kayboldu. Uşak’taki olaylar gazetelerde yayımlanırken, köylülerin saçmaladığına, UFO diye birşey olmadığına inanıyordum. Ancak, şimdi fikrim değişti” dedi.

Emekli Albay Mamak’ın eşi Saadet Hanım da görüntülerin çekildiği an eşinin yanında bulunduğunu belirterek, “Evimiz, Adnan Menderes Havaalanı’na yakın olduğu için uçakların iniş kalkışını seyrederiz. Gökyüzündeki cisimlerin yerlerini de iyi biliriz. Bu cisim çok değişikti ve çok hızlı hareket ediyordu. UFO olduğundan eminiz” dedi.

“Evet UFO varmış”

Gaziemir Emlak Bankası konutlarında oturan emekli Hava Albay Hidayet Mamak yaşadığı olayı şöyle anlattı: “Cumartesi gecesi uyuyordum. Eşim uykusu kaçtığı için balkona çıkmış. Bu sırada gökyüzünde parlak ve hareketli bir cismi farketmiş. Gelip beni uyandırdı. Her zaman oturduğumuz balkondan görüş alanımıza giren bu cismi ilk kez görüyorduk. Gerek uçuş, gerekse yer hizmetlerinde görev yaptığım dönemlerde, gökyüzüne özel ilgim olmuştu. Ancak, UFO’ların varlığına hiç inanmamıştım. Bu cisim, çok parlak ışık saçıyor ve çok hızlı hareket ediyordu. Hemen kamerayı alıp, kayda başladım. Çok hızlı hareket ettiği için takip etmekte zorlanıyordum. Sabaha karşı 04.00 civarında gördüğümüz bu cisim için önce Adnan Menderes Havaalanı’na inen uçaklar nedeniyle tereddüt ettik. Uçaklardan biri olabileceğini de düşündük. Fakat değildi ve çok güçlü ışık saçıyordu.”

Mamak, cismin yaklaşık iki saat İzmir semalarında gezindiğini belirtirken, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Sabah 06.15’e kadar ışık yayan bu nesneyi takip ettik. Olay bizi gerçekten heyecanlandırmıştı. Gün ağarmasına rağmen cismin aynı güçle ışık saçmaya devam etmesi çok ilginçti. Saat 06.30’da ise yavaş yavaş kayboldu. Cismin dairesel hareketleri ise en belirgin özelliğiydi. Daha önceki deneyimlerime güvenerek söyleyebilirim ki yıldız değildi.”

KUMBURGAZ KAMİLOBA’DA UFO : 20.06.2011 Tarihinde Kumburgaz, Kamiloba semalarında ışıklar saçarak uçan bir cesim tespit edildi. Halk tarafından görüntülenen cismin UFO olduğu düşünülüyor. İki kare görüntüsü çekilen cismin bilinen hiçbir gökcismine benzemediği açıkça görülmekte.

SAKARYADA UFO PANİĞİ : 20 Haziran 2011 Pazartesi Sakarya’da son günlerde gece saat 22.00 ve 23.00 arası gökte görülen ışıklı cisimler vatandaşlar arasında heyecana neden olurken bu cisimlerin ne olduğu ise merak konusu oldu.

Adapazarı’nda çeşitli zamanlarda gece gökte görülen ışıklı cisimler vatandaşlar arasında heyecana neden olurken zaman zamanda vatandaşlar 155 polis imdatı arayarak ihbarda bulunuyorlar. Dün akşam Adapazarı ilçesi Poyrazlar Gölü üzerinde görünen ikili ışıklı cismin hareket halinde olduğunu gören vatandaşlalar telefonlarla bir birine haber vererek gökyüzdeki ışıklı cisme bakmamalarını istediler.

Aynı olay Serdivan İlçesi tepelerinde gece saat 22.30 sıralarında yerel bir gazetede köşe yazarlığı yapan Feridun Özdemir de 7 tane ışıklı cismi gökte hareket halinde görünce kamerası ile kaydetmiş ertesi gün de NASA ile görüşerek görüntüleri yollamıştı. Işıklı cismin ne olduğunun araştırılmasını istemişti.

PATNOSTA UFO GÖRÜLDÜ İDDİASI : (06.05.2010) Patnos’ta gökkuşağı gördüğünü öne süren Tes-İş İlköğretim Okulu 5’inci sınıf öğrencisi, öğretmeninin yanına giderek fotoğraf çekmek istediğini söyledi. Öğretmen Pınar Yavuzer, öğrencileriyle birlikte bahçeye çıkıp cep telefonuyla fotoğraf çekmeye başladı. Bu sırada öğretmen Pınar Yavuzer’in dikkatin güneşin etrafında hareket eden pembe ters bir şemsiyeyi andıran cisim çekti. Bunun üzerine öğretmen Yavuzer güneşin etrafında sürekli hareket halinde olan pembe cismi cep telefonuna kaydetti. Öğretmen Yavuzer’in cismi 10 saniye kadar kaydetmesinden sonra ters şemsiye kayboldu. Öğrenciler ve öğretmenler arasında kısa sürede yayılan ‘UFO’ söylentisi, bir süre sonra ilçe halkı arasında da konuşulmaya başladı.

UFO’LAR AFYONKARAHİSAR SEMALARINDA : 25Ağustos 2011 Tarihinde ilçesine bağlı Balçıkhisar Beldesi’nde N. Vural isimli bir vatandaş tarafından görüntülenen cisim, varlığı konusunda büyük tartışmalara neden olan uzaylıların ilçelerini ziyaret ettiği şeklinde yorumlara neden oldu. Geçtiğimiz haftalarda Balçıkhisar’da dere kenarında çamaşır yıkayan kadınlarca fark edilen cisim o sırada orada bulunan N. Vural’ın cep telefonu kamerasıyla görüntüye alındı. Gördükleri cisim karşısında şoke olan köylü kadınlar bir süre sabit kaldıktan sonra gözlerden kaybolan bu cisme anlam veremedi. Vural’ın sanal ortamda paylaştığı resimler vatandaşlardan yoğun ilgi gördü. Cem Yılmaz’ın GORA filmiyle fenomen haline gelen “UFO gören masum köylü” deyimi bu karelerden sonra gerçek oldu.

AYVALIK’TA UFO PANİĞİ : 27 Ocak 2009 Salı günü Balıkesir’in Ayvalık ilçesi semalarında UFO’ya benzer iki cisim görenleri şaşırttı. Kırmızı beyaz ışık saçan cisimler, bir meşrubat firmasında dağıtım görevlisi tarafından fark edildiler. Daha sonra bölgede bulunan birçok kişi bu garip cisimleri yaklaşık 15 dakika kadar çıplak gözleriyle izlediler. Tanıklardan bazıları bu garip ışıklar saçan cisimleri izlerken görüntülemeyi de başardılar. Işıklı iki cisimlerin ne olduğu anlaşılamadı. Bazı vatandaşlar bu ışıklı cisimlerin UFO olabileceğini öne sürerken, kimileri ise bunların gemilerden atılan yardım fişeği olabileceğini söylediler.

ADIYAMAN’DA YENİDEN UFO ŞAŞKINLIĞI YAŞANDI: 07 Eylül 2009 Adıyaman semalarında beliren şimşeği andıran ışık, vatandaşları sokağa döktü. Vatandaşlar saatlerdir aynı yerde yanıp sönen ışığın şekilden şekillere girdiğini savundu. Kent merkezinde görülemeyen ışık, ilk kez iftar saatinde görüldü. Kentin çeşitli mevkilerinde ancak yüksek yerleşim birimlerinden görülebilen ve şimşeğe benzerliği ile dikkat çeken ışık, vatandaşları tedirgin etti. Saatlerdir yanıp sönen ışığı izleyen bazı vatandaşlar, ışığı doğa olarak şeklinde nitelendi. Cep telefonları ile ışığı görüntülemeye çalışan vatandaşlar, ışığın cep telefonları ile görüntülenemediğini belirterek, bazı telefonlarda frekans gibi görüntülendiğini kaydettiler,

Işığı ilk gören kişi olan Narlıkuyu Sitesi onuncu blokta oturan Turgut Sezer isimli vatandaş, ışığın iftar saatinde belirdiğini açıkladı.

Işığın değişik insan ve hayvan şekillerine büründüğünü dile getiren Sezer, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Akşam ezan okunurken iftar vakti balkondan çıktım. Tam o bölgede kartal başı gibi kanatlı bir bulut vardı. Çok ilgimi çekti. Arkadaşlar da söyleyince buraya geldim. Önce şimşektir diye düşündüm. Ama şimşek desek aynı yerde devam etmez. Çünkü şimşek genelde aynı noktada yansıyor. Uzun süredir devam ediyor. İnsan ve hayvan şekline giriyor. İnanamadım ama buraya geldiğimde anlatılanların doğru olduğuna kanaat getirdim. Şu an görebildiğimiz en uzak çizgide. Saatlerdir devam ediyor. Cep telefonları ile görüntüleyemiyoruz. Arkadaşın cep telefonda ki görüntü de çok ilginç. Elektrik dalgaları, frekans gibi görüntüleniyor.” Bazı vatandaşlar da ışığı daha net görebilmek için daha yüksek alanlara çıkarken, ışığın muazzam bir manzara oluşturduğunu ifade etti.

BOLU, GEREDE DE UFO GÖRÜNTÜLENDİ : Bolu’nun Gerede ilçesi semalarında 19 Ocak 2008 perşembe gecesi UFO olduğu iddia edilen renkli cisimler görüldü. Perşembe gecesi saat 02:00 civarlarında “Gerede semalarında uçan daireler var” haberi yetkililerini harekete geçirdi. Yerel gazetelerin olay yerine intikali sırasında cisim gazetecilerce görüntülendi. Gazete yetkililerinin yakaladığı fotoğraf kareleri ve kamera kayıtlarında gökyüzünde rengârenk cisimler görüldü. Kamera kayıtlarından elde edilen karede yüzlerce kez zoomlanmış haliyle verdiği renk sinyallerinde 4 farklı renk olduğu da açıkça görülüyor.

Gerede Hayat Gazetesi, 2005 yılının Eylül ayında yine böyle bir haber yapmış; gazetenin haberi, ulusal basında yer almıştı. UFO olarak adlandırılan bu tür hızlı, hareketli ve ışıklı cisimleri gören vatandaşlar daha sonraki zamanlarda da görmeye devam ettiklerini iddia etmişlerdi. “Gerede de UFO…” haberi ulusal medyaya da yansıyarak geniş yer bulmuştu. 3–4 gün önce İstanbul semalarında görüldüğü iddia edilen cisimlerin 3 gündür de Gerede semalarında görüldüğü iddia ediliyor. Perşembe gecesi saat 02:00 civarında gökyüzünde uçan daire gördüklerini söyleyen vatandaşlar, “Yarım saat boyunca hiç kımıldamadan yerinde duran, ışıklar saçan bir kaç cisim gördük” dediler. Görülen ışık yuvarlağını kimileri uçak ya da bir yıldız olarak yorumlasa da çoğu vatandaş gördüklerinin UFO olduğunu ısrarla iddia ediyor. Fotoğraflarda da görüldüğü gibi cismin orijinal renkli resminde ışık huzmesi halinde olduğu görülürken, yeşil, kırmızı, sarı ve beyaz renkleri oluşturduğu göze çarpıyor. Adeta kendi etrafında sağa sola ve yukarı-aşağı doğru döndüğü gözlenen cisim izleyenleri hayrete düşürdü.

SAMSUN’DA UFO’LU GECE: 9 Temmuz 2011, Samsun’un Canik ilçesinde Toptepe mevkiinde fotoğraf çekimi yapan Pi Art Poyraz Ajans sahibi Hasan Poyraz, bu sırada farkında olmadan gökyüzünde ki esrarengiz ışıkları da görüntülemeyi başardı.

Samsunda çekilen bu fotoğraflar, UFO iddialarının ortaya atılmasına neden oldu. Canik ilçesinde Toptepe mevkiinde fotoğraf çekimi yapan Pi Art Poyraz Ajans sahibi Hasan Poyraz, bu sırada farkında olmadan gökyüzünde ki esrarengiz ışıkları da görüntüledi. Işıkların deniz seviyesi üzerinden hızlı bir şekilde ilerlediğini gören Poyraz, deklanşöre bastı. Esrarengiz ışıkların deniz tarafından başlayarak, Samsun üzerinden hızla hareket ederek gözden kaybolduğunu gözlemleyen Ajans Sahibi Hasan Poyraz, tüm olup bitenlerin fotoğrafını çekti. Samsunda ortaya çıkan bu esrarengiz ışıklar, UFO iddialarının da ortaya atılmasına neden oldu.

KONYA’DA VİDEOYA ALINAN UFO : (28 Aralık, 2011) Konya’da bilgisayara yüklediği görüntüleri herkese gösteren Esra Sarıyer, arkadaşlarıyla akşam evde yemek yedikten sonra balkona çıktıklarında bir anda gökyüzünde beliren ışık kümesi gördüklerini ve cep telefonu kamerasıyla kaydettiklerini söyledi. Esra Sarıyer, “Bir anda gökyüzünde ışık kümesi belirdi. Önce bir balon veya havai fişek olduğunu düşündük. Ama sönmedi ve uzunca bir süre gökyüzünde kaldı. İlk önce 2 taneydi. Ama daha sonra çoğalmaya başladı. 7 tane oldu. Ne olduğunu anlayamadık” dedi.

Işık kümesinin sokak lambalarının yansıması olamayacak kadar yüksekte bulunduğunu kaydeden Esra Sarıyer, hemen sönmeyip yaklaşık 4–5 dakika gökyüzünde kaldığını, havai fişek olsa bu kadar kalamayacağını söyledi. Sarıyer, görüntüleri izleyenlerin çoğunun da bunun UFO olduğuna inandığını sözlerine ekledi.

BURSA SEMALARINDA UFO PANİĞİ YAŞANIYOR: 14 Kasım 2011 Türkiye’de UFO görenler ya fotoğraflarını çekiyorlar ya videoya alıyorlar. İşte bunlar biride bu kez Bursa’dan geldi. Birkaç gündür gökyüzünde tanımlayamadıkları uçan nesneler gördüğünü belirten halk bu kez bu cisimlerden bir tanesini fotoğraflamayı başardı. Çekilen fotoğraf gündemdeki yerini korurken evrende yalnızmıyız yoksa bunlar bazı devletlerin gizli casus projelerimi diye halk tarafından tartışılmaya başlandı bile.

TUNCELİ’LİLER HAVADAKİ CİSİMLERE BİR ANLAM VEREMEDİ: 20 Temmuz 2011 – Tunceli’de birer gün ara ile şehrin batı kesiminde yerin bir kilometre üzerinde beliren ve kırmızı ışık saçarak aynı yöne giden iki gök cisminin ne olduğu anlaşılamadı. Ne olduğu anlaşılamayan bu cisimleri evlerinin balkonunda gözleyen Esin ve Ezgi Yavuzak kardeşler daha önce böyle ışık saçan ve yavaş hareket eden cisimler görmediklerini dile getirerek, “Bir önceki gün saat 23.00 sıralarında bugün de saat 21.00’de, şehrin batısında parlak kırmızı ışık saçan iki gök cismi belirdi. Garip bir şekilde aynı mesafeyi koruyarak güneye doğru uçtular. İlk gün birinci cisim belli bir süre havada hareketsiz kaldı. Ama ikinci gün belli bir mesafeyi koruyarak iki cisim şehrin güneyinde önce biri arkasından diğeri ışıklarını kapatır gibi gözden kayboldular” dediler.

Uçak veya helikoptere benzetemediklerini dile getiren kardeşler, “Tuhaf gök cisimleriydiler.” dediler. Şehrin her tarafından Tuncelililer tarafından görünen bu cisimlerinin ne olduğu merak konusu oldu.

ANKARA, BEYPAZARINDA ALEV TOPU : Ankara’nın Beypazarı İlçe merkezinde dün akşam saatlerinde vatandaşlar tarafından gökyüzünde alev topuna benzer cisim, bir vatandaşın cep telefonu ile saniye saniye görüntülendi.

İlçenin Hacıkara Mahallesi, Sanayi Çarşısı bölgesi üzerinde gökyüzünde alev topuna benzer bir cisim görüldü. Akşam saat 20.30 sıralarında gökzüyünde beliren kırmızı renkli cisim, ilçenin Hacıkara Mahallesi Madadın Mevkii’nde bir vatandaş tarafından görüntülendi. Hareket eden ve bir süre gökyüzünde duran cisim, daha sonra uzaklaşarak kayboldu. Gökyüzünde yaklaşık 5 dakika süreyle görülen cismin, yuvarlak ve kırmızı alev topu şeklinde olduğu, bir bölümünün ise hilal şeklinde yeşil renkli bir görüntü olduğu görüntülere yansıdı. (15.05.2012)

ÇORUM, BAHABEYDE IŞIKLI CİSİM : Bahçelievler Mahallesi Bahabey Caddesi civarında, gökyüzünde ufo görüldüğü iddia edildi.Bahabey Caddesi’nde ikamet eden bazı vatandaşlar, geçtiğimiz Cuma gecesi saat 22.15 sıralarında gökyüzünde tanımlayamadıkları parlak bir gök cismi gördüklerini bildirdiler.

Haber Merkezimizi telefonla arayarak ihbarda bulunan vatandaşlar, ufo olduğunu tahmin ettikleri cismin, bir süre Çorum semalarında durakladıktan sonra aniden süzülerek gözden kaybolduğunu ifade ettiler.

“Uzaylılar Çorum’da mı?” sorusunu dillendiren vatandaşlar, karşılaştıkları manzara karşısında çok şaşırdıklarını dile getirdiler. Kısa bir zaman diliminde yaşanan hadiseyi görüntülemeyi başaramadıklarını anlatan vatandaşlar, yetkililerden konuyla ilgili açıklama beklediklerini sözlerine eklediler.

BİTLİS, TATVAN’DA UFO PANİĞİ : (13 Ocak 2013) Bitlis’in Tatvan ilçesinde bu akşam gökyüzünde beliren ışıklı bir cisim, vatandaşlarda UFO heyecanı yaşattı.

Bitlis, Tatvan’da kaydedilen bir görüntü, kent semalarında tanımlanamayan uçan cisim UFO heyecanı yaşattı. Görüntülerde, yanıp sönen kırmızı bir cisim havada görülüyor.

Saray Mahallesi’nde yaşayan Musa Okay, saat 20.00 sıralarında balkona çıktığını ve bu sırada havada yoğun kırmızı renkte uçan bir cisim gördüğünü söyledi. Okay, daha sonra cismin gözden kaybolduğunu belirterek, “Havada yoğun kırmızı ışıklı değişik bir cisim gördüm. Önce sürekli olduğu yerde hareket etti. Sonra da olduğu yerde sabit durdu ve daha sonra gözden kayboldu” diye konuştu.

Emrah Hisar adlı kişi ise, cismin Tatvan semalarında zaman zaman görünüp ışık saçtıktan sonra kaybolduğunu söyledi. Hisar, hayatında böyle bir görüntüye ilk defa şahit olduğunu ve cismin UFO olabileceğini söyledi.

KÜTAHYA DA UFO CEP TELEFONU İLE GÖRÜNTÜLENDİ : 31 Tem, 2012, Kütahya’da cep telefonuyla kaydedilen görüntü, ‘Kütahya’ya UFO geldi’ söylentisinin yayılmasına sebep oldu. Merkez 100. Yıl Mahallesi’nde gece saat 00.30 sıralarında yanıp sönen bir cismi gören Ayşe Diler, bu görüntüyü cep telefonuna kaydetti. Ayşe Diler, ay büyüklüğündeki ilginç cismin 30 saniye içerisinde etrafına sarı ve kırmızı renkler saçtığını, parlayarak kaybolduğunu ifade etti.

DENİZLİ UFO: Denizli’nin turistik beldesi Karahayıt’ta bir otelde müşteri olarak kalan Seda Karakoç, balkondan ışık saçarak yavaş yavaş yükselen bir cismi cep telefonuyla kaydetti.

Denizli’nin turistik beldesi Karahayıt’ta bir otelde müşteri olarak kalan Seda Karakoç, balkondan ışık saçarak yavaş yavaş yükselen bir cismi cep telefonuyla kaydetti. Seda Karakoç, Pamukkale semalarındaki bilinmeyen cismi görüntülerken çok heyecanlandığını söyledi.

Karahayıt Beldesi’ne tatile gelen 24 yaşındaki Seda Karakoç, kaldığı Özdemir Apart Oteli’nde dün (Cumartesi) saat 20.30 sıralarında balkondayken, Pamukkale semalarında yavaş yavaş yükselen ışıklı cismi gördü. Hemen cep telefonunu eline alan Karakoç, cismi görüntülemeye başladı. Bilinmeyen cismin ışık saçarak göğe yükseldiğini belirten Karakoç, bir süre sonra gözden kaybolduğunu anlattı. Seda Karakoç, Pamukkale semalarındaki bu cismi görüntülerken çok heyecanlandığını söyledi. 07 Ekim 2012.

AĞRI’DA GÖRÜNTÜLENEN CİSİMLER UFO MU : 22 Aralık 2012, Ağrı’da çekilen fotoğraflarda yer alan cisimlerin bugüne kadar kayda alınmış en net ufo görüntüleri olduğu iddia edildi. Ağrı’nın güneyinde geçtiğimiz gün çekilen ve Airturkhaber.com sitesinde yer alan fotoğraflardaki görüntülerin ufolara ait olduğu öne sürüldü.

AirTürkHaber Yayın Yönetmeni Ahmet Tunagür tarafından 22 Aralık 2012 Cumartesi günü çekilen fotoğraflar UFO gerçeğini gözler önüne serdi. Tunagür’ün çektiği fotoğraflarda gökyüzünde hareket halinde bulunan UFO’lar açık bir şekilde görüldü. Ağrı’nın güney batı istikametindeki tepelerin üst tarafında beliren yuvarlak cisim, ilk görüşte Ay’a benzese de, bir dakikadan az bir süre içerisinde üst üste görüntülenen karelerde, cismin sabit olmadığı ve hareket ettiği açıkça gözlendi.

İddiaya göre öğlen saatlerinde çekilen fotoğraflarda gökyüzündeki beyaz parlak cisimler hızla hareket ederek bir süre göründükten sonra mavi bir iz bırakarak gözden kayboluyor.

AĞRIDA BİR UFO DAHA : AirTürkHaber Yayın Yönetmeni Ahmet Tunagür tarafından görüntülenen UFO fotoğrafları arasına bir yenisi daha eklendi. Ard arda çekilen bu görüntüler Ağrıyı ufolar mı istila ediyor söylentilerine yol açtı. Çekilen bu karelerde de karlı bir havada yere oldukça yakın uçan mavimsi bir küre dikkatleri çekmekte. Cismin hareket halinde olduğu ve sürekli biçim değiştirmesi dikkatlerden kaçmadı.

ANKARA SEMALARINDA UFO BOLLUĞU : Ankara Çayyolu’nda görüntülenen UFO benzeri nesnenin ardından, sosyal medya yine Başkentte kaydedilen yeni bir görüntüyü konuşuyor.

Gazi Osman Paşa semtindeki bir evin terasından çekilen ve Dağhan Aslanger tarafından sosyal paylaşım ağlarına yüklenen görüntüde Ankara semalarında uçan tanımsız bir nesne görülüyor. Askeri birimlerin havadan görüntü alma amacıyla kullandığı insansız hava araçlarına (İHA)’ya benzetilen nesnenin gökyüzünde süzüldüğü görülüyor.

Prof Dr Ban : İHA olamaz…

Hürriyet Dünyası’nın bu ilginç görüntüyü izlettiği Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban, gökyüzündeki nesnenin İHA olamayacağını belirtti. Prof. Ban, video hakkında şunları söyledi: “İHA’lar daha kapsamlı araçlardır, bunun İHA olabileceğini düşünmüyorum.

BOLU’DA UFO FOTOĞRAFI ÇEKİLDİ : Kayda alınan UFO görüntülerinden biri de 5 Temmuz 2012’de Bolu’da çekildi. Ali Osman bey tarafından yaşadığı köyün semalarında fotoğrafladığı görüntülerde gökyüzünde küre biçimli siyah bir nesne havada süzülürken görülmekte.

ANKARA’DA UFO PANİĞİ : Başkentte gökyüzünde görüntülenen devasa turuncu renkli yuvarlak nesne, ufo paniğine neden oldu.

14 Aralık’ta Çayyolu semtindeki bir evin penceresinden amatör kamerayla görüntülenen nesne, sosyal medyada tartışma yarattı.

Çayyolu semtinde çekildiği ileri sürülen bu görüntülerde, gökyüzünde kırmızıya çalan bir ışık süzmesi dairesel olarak görünürken, beyaz bir nesnenin de yere doğru hafif çapraz şekilde indiği fark ediliyor.. Videoyu sosyal medya üzerinde paylaşan kişi, görüntünün gerçek olmadığı iddiaları üzerine, “Çekimi yaptığım sırada ışıkları kapattım. Gerçekten de yansıma olmasın diye. Evin tüm odalarından görünüyordu. Şüpheniz olmasın, makine ne gördüyse onu çekti” açıklamasını yaptı

GEREDE’DE YERE İNEN UFO : Gerede’de yaşayan Ahmet Güzelce isimli vatandaş, UFO gördüğünü iddia etti. Güzelce gördüğü UFO görüntülerine cep telefonuna kaydettiğini söyledi. Güzelce’nin iddiası bilim dünyasında yeniden UFO tartışmalarını gündeme getirecek türden.

Gerede Mercan Medya’ya başından geçenleri şu şekilde anlattı; “Gece saat 02:00 sularında çevredeki tesislere ekmek dağıtımı yapmak üzere yola çıktım. Bir ara yayan olarak yürüdüğüm yolda arkama vuran beyaz parlak bir ışıkla irkildim. Neye uğradığımı anlayamadım. Eve gittiğimde bile kendime gelemedim. Elim ayağım titriyordu. Konuşurken bir süre kekelemişim.”

Gerede’de ekmek fırını işleten Ahmet Güzelce, yol boyunda yayan halde ilerlerken, arkasından yansıyan beyaz parlak ışık huzmesini fark edince büyük bir aracın üzerine geldiğini düşünerek, birden irkildi. “Ne oluyoruz” demeye kalmadan hızlıca arkasına dönen vatandaş, D-100 karayolu kenarında büyük yuvarlak ampule benzeyen parlak bir beyaz ışık huzmesi gördü. Çok yakınında bulunan ışık topu karşısında heyecanlanan Ahmet Güzelce, kıvrak bir hareketle cep telefonuna sarılarak, yabancı cismi görüntüler. Cep telefonu kamerası ile beyaz ışık topunu görüntüleyen Güzelce, birkaç saniye içersinde havalanarak kaybolan ışık topunun birkaç kare resmini de çekmeyi başardı.

VAN’DA UFO GÖRÜNTÜLENDİ : Van’da, dün akşam semalarda dolaşan bir cisim, vatandaşlara ‘UFO’ heyecanı yaşattı.

Selimbey Mahallesi’nde ikamet eden Ferhat Fırat isimli şahıs, saat 20.00 sıralarında balkona çıktığı sırada şüpheli bir cismin gökyüzünde dolaştığını görünce kamerasını alarak cimsi görüntülemeye başladığını söyledi.

Fırat, ‘Biraz hava almak için balkona çıktım. Havada yoğun kırmızı ışıklı değişik bir cisim gördüm. Önce sürekli olduğu yerde hareket etti. Sonrada olduğu yerde sabit durdu. Bende hemen kameramı alarak bir süre kayıt yaptım. Şüpheli cisim, yaklaşık 20 dakika havada dolaştı ve daha sonra gözden kayboldu” dedi.

VAN’DA UFO TARTIŞMASINA BİR YENİSİ DAHA EKLENDİ : Dün Akşam saatlerinde Erciş ilçesinin kuzey istikametinde ve Van’ın, iskele tarafında Vatandaşlar bir anda top şeklinde beyaz bir ışık görüntüsü belirdi. Daha sonra helezon bir şekilde dönmeye başlayan ışık topu, bir üçgen halini aldı ve yine beyaz bir bulut şeklinde dağıldı.

Yaşanan olayı merak ve korku ile izleyen vatandaşlar, yaklaşık 2 dakika süren olayın araştırılmasını istedi.

Öte yandan bazı vatandaşlar, bulutun dağılmasının ardından boğazlarının yandığını, bu yüzden maske ile dolaştıklarını belirtti.

YALOVA HAN DERESİNDE UFO HEYECANI : Yalova’da geçtiğimiz Cumartesi günü sabaha karşı saat 04.25 sularında kimliği belirlenemeyen bir ışık kütlesi tespit edildi.

Topçular’daki Dantel sitesinde sabaha karşı balkonuna sigara içmek için çıkan 33 yaşındaki E.E evinin balkonundan etrafı seyretmeye başladı. Handeresi mevkii üzerinde sabit duran bir cisim gören E.E bir süre cismi izlemeye başladı. Daha sonra cismin ışıklarının renk değiştirdiğini ve yavaş yavaş yer değiştirdiğini farkeden vatandaş, hemen ev halkını uyandırdı.

Tanımlanamayan cismi merak içerisinde seyreden ev halkı panikleyerek diğer komşuları uyandırdı. Sonrasında cismin kendi ekseninde döndüğünü farkeden site sakinleri cep telefonları ile ışıklı nesneyi kaydetmeye başladılar. Yaklaşık 20 dakika kadar havada renk değiştirerek dönen cismi izleyen vatandaşlar sonrasında cismin yavaş yavaş gökyüzüne yükselerek görüş mesafesinden çıktığını gördüler.

SİLİVRİ’DE UFO PANİĞİ : 2013-09-23 22:19 Silivri açıklarında gökyüzünde görülen parlak bir cisim merak konusu oldu. Çıplak gözle görülebilen ve gökyüzünde sabit duran parlak cismin ne olduğu henüz bilinmezken akıllara ‘UFO’ olabilir mi sorusunu getirdi. Görüntüdeki cismin bilim adamlarının yapacağı açıklamayla netlik kazanması bekleniyor.

İSTANBUL, GAYRETTEPE DE UFO HEYECANI : 1 Aralık 2013 – Akşam saatlerinde İstanbul Gayrettepe semalarında göze çarpan cisim, akıllara UFO ihtimalini getirdi.

Bir süre gökyüzünde hareketsiz şekilde duran ışıklı cisim görenleri heyecanlandırırken, amatör kameralara işte böyle yansıdı. Uzmanlar görüntülerle ilgili açıklama yapmazken, görgü tanıkları gökyüzünde cismin olduğu civarda daha önce sabit bir yıldız veyahut ışık kaynağına rastlamadıklarını belirtti.

KOCAELİ’NDE KORKUTAN CİSİM : Kocaeli’nin Darıca ilçesinde yaşayan Mehmet Yapıcı, evinin balkonundan gökyüzünde ışık saçarak yere düşen yabancı cismi görüntüledi

Darıca ilçesinde yaşayan fotoğrafçı Mehmet Yapıcı, evinin balkonundan gökyüzünde ışık saçarak yere düşen yabancı cismi görüntüledi. Mehmet Yapıcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1997 yılından beri gemi fotoğrafçılığı yaptığını söyledi.

Evde otururken eşinin gökyüzünden ışık saçan bir cismi gördüğünü belirten Yapıcı, “Gün batımında ışık oyunu olur, uçakların yönleri değişik gözükür’ diye umursamadım, ‘Boş ver’ dedim” şeklinde konuştu. Bir süre sonra eşinin tekrar başka bir şey olduğunu söylemesi üzerine evinin balkonuna çıktığını dile getiren Yapıcı, “Çıplak gözle bakıldığında başka bir şey olduğu belliydi. Fotoğraf makinem yanımdaydı. Hemen fotoğraf makinemi çıkardım ve onunla baktım. Ortasında beyaz bir kor arkasında dumanlar çıkıyordu” ifadesini kullandı.

Yapıcı, söz konusu cismin yanından da bir uçağın geçtiğini anlatarak, şunları kaydetti: “Uçakla kıyasladığımda yaklaşık 2 ya da 3 katı büyüklükte olması gerektiğini düşündüm. Çünkü çok büyük ve uçaktan çok uzaktaydı. Sonra kayda başladık ve bunların fotoğraflarıyla görüntülerini çektim.”

Olayın ardından Kandilli Rasathanesi’ni arayarak durumu bildirdikleri yetkililerin kendisine, “bundan haberlerinin olmadığını” söylediğini aktaran Yapıcı, “İlk başta bir şaşkınlık yaşadım. Meteor ya da düşen bir uçak olabilirdi fakat içerisindeki beyaz kor gözüküyordu. Dumanlar çok fazla ve büyüktü. Daha sonra meteor olabileceğine karar verdim hala da meteor olduğunu düşünüyorum ama belki başka bir şey çıkar bilemiyorum” ifadesini kullandı.

“Çok büyüktü Meteor olabileceğine karar verdim”

Yapıcı, bir meteorun çıplak gözle dünyaya düşüyor olmasını görmenin çok ilginç olduğunu anlatarak, “İyi ki toprağa veya denize düştüğünü görmedim. Allah düştüğü yeri korusun” dedi. Mehmet Yapıcı’nın eşi Şükran Yapıcı da Darıca’ya bazı hobilerini gerçekleştirmek için geldiklerini belirterek, ahşap kano yaptıklarını bildirdi. Evlerinin balkonun gün batımını izlerken ilk olarak uçak izi olduğunu düşündüğü bir cismi fark ettiğini anlatan Yapıcı, bir süre görüntüyü izlediğinde uçak izi olmadığını anladığını kaydetti.

Yapıcı, cismi görmesi için eşine seslendiğinde eşinin kendisini dikkate almadığını ifade ederek, “Hala aynı yerde olduğunu görünce tekrar uyardım, yanıma geldi. Değişik bir şey olduğunu görünce kayıt altına aldı. İlk olarak meteor olduğunu anlamadım, uçak olduğunu zannetmiştim. Dalga bile geçtim ‘UFO görüyorum’ dedim. Onu görmek, değişik ve heyecanlı bir duyguydu” diye konuştu.
“Görüntüler çok ilginç”

İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Uzay Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alim Rüstem Aslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, olaya ilişkin bazı karelerin çok ilginç olduğunu belirterek, “Gökyüzünden böyle düşen cisimler, göktaşı (doğal cisim) ya da insan yapımı yörünge cismi (uydu, roket kalıntısı gibi) olabilir” dedi. Bu sıralarda düşmesi beklenen bir cisim olup olmadığının araştırılması gerektiğini belirten Aslan, şunları söyledi: “Elbette böyle cisimleri gözlemek, düştükleri yerlere etkilerini ve düşme sonucu kendilerinde olan değişimleri incelemek bizler için önemli. Halen böyle cisimlerin düşecekleri yeri önceden doğru tahmin etmek mevcut yetenekler dahilinde değil.”

UFO’LAR BU KEZ KORKUTELİ’NDE ORTAYA ÇIKTILAR: 04 Şubat 2013 Pazartesi Bir grup Korkutelili geçtiğimiz Cuma gecesi Korkuteli semalarında UFO gördüklerini iddia ettiler.

İlçemizde UFO gördüklerini iddia eden bir grup gördükleri cismin uzaylılar olduğu konusunda iddialılar. Vatandaşlar, UFO’nun önceki günlerde gece saatlerinde Korkuteli semasında bir süre durduğunu ve aniden kaybolduğunu iddia ettiler. İsimlerini açıklamak istemeyen grup Cuma gecesi sarı bir ışık süzmesi gördüklerini ve Korkuteli Barajı üzerinden yavaş şekilde hareket ettiğini belirttiler.

Yazın Çok Görünüyordu

Özellikle geçtiğimiz yaz aylarında UFOların ilçe merkezinde görüldüğünü iddia eden vatandaşlar, Yaz aylarında gece 23.00’dan sonra Korkuteli Barajı üzerinde birkaç ışık beliriyordu. Sonra yavaş, yavaş gökyüzüne yükselerek kayboluyordu. Uzun zamandır bu ışığı görmüyorduk. Ancak önceki gün gece yine aynı yerde ışıklara rastladık diye iddia ettiler.

UFO’ları kaydediyorlar

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sıklıkla UFO gözlemleri yapılmakta, dünya dışı yaşama dair sivil ve resmi kişilerce önemli tanıklıklar yaşanmakta ve zaman zaman bu gözlemler amatör kameralarla fotoğraflanıp, filme alınarak belgeleniyor.

Volkan Burnaz

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir