YAŞANILABİLİR 8 YENİ GEZEGEN DAHA KEŞFEDİLDİ.

NASA’nın Kepler uzay teleskobu, 6 Ocak Salı günü büyük bir dönüm noktasına geldi. Seattle’daki Amerikan Astronomik Derneği’nin yıllık kış toplantısında, Kepler’in şu anda 1000’den fazla ekzoplanet ve 4.000’den fazla gezegen adayı belirlediği açıklandı.

Kepler, 2009 yılında gezegen avcılığına başladı. Her ne kadar ilk görev 2013 yılının ortasında sona erdiyse de ancak iki uzay aracının dört reaksiyon çarkı başarısız oldu, teleskopun konumlandırmaya devam etmesini engelledi, bilim adamları hala önemli miktarda veri yığınını kullanıyorlar. Kepler bu süre zarfında bayağı bilgi  toplanmıştı.

Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezinden Kepler’in verilerini analiz eden bilim adamları yakın zamanda potansiyel olarak  uzayda sekiz yaşanabilir gezegen daha keşfettiler.  Yapılan açıklamada “yeni dünyaların”  ‘Goldilocks bölge’sinde yer alan bu gezegenlerin ne çok sıcak, ne de çok soğuk olmadığını hava şartlarının oldukça uygun olabileceğini düşünüyoruz. Dünyamıza benzeyen 8 gezegenin bizleri beklediğini biliyoruz şeklinde açıklama yapmıştır.

Çalışmanın baş bilim insanı Dr Guillermo Torresthe, “Bu gezegenlerin çoğunun Dünya gibi kayalık olma şansı yüksek” Potansiyel hayatın devamlılığını sağlayacak bu sekiz gezegenden ikisi olan , Kepler-438b ve Kepler-442b  “Güneş’ten daha küçük ve daha soğuk olan kırmızı cüce yıldızların yörüngesinde”, dönüp durmaktalar. Bunlar üzerinde daha detaylı çalışmalar yapmaktayız. Umarım çok daha olumlu veriler elde edeceğiz şeklinde bir açıklamada bulunmuştur.

Çalışmanın yazarı olan Dr. David Kipping, “Örneklemimizdeki gezegenlerin herhangi birinin gerçekten yaşanabilir olup olmadığını bilmiyoruz. Söyleyebileceğimiz tek şey onların umut verici adaylar olduğu. ” demektedir.

İlerleyen zamanlarda ekibin bu gezegenler hakkındaki araştırmaları Astrofizik Dergisinde yayınlanacak . Bakalım ne gibi yeni bilgilerle karşılaşacağız.

Kepler’in birincil misyonunun erken sona ermesi, yabancı dünyaların avına yapılan talihsiz bir darbeydi. Ancak, neyse ki, uzay aracı başarıyla yeniden düzenlenmiştir.  NASA yeni proje ve sonuçlarını Mayıs 2014 yılında”açıklayacağını ve olumlu şeyler beklediklerini ifade etmiştir.

Kuzey Atacan

By Kuzey Atacan

UFO ARAŞTIRMACISI : KUZEY ATACAN Almanya – Hannover doğumlu olan Kuzey ATACAN, İstanbul’da yaşamaktadır. Öğrenim hayatını yaşadığı şehir olan İstanbul’da Marmara Güzel Sanatlar Akademisi (Grafik Tasarım Bölümünü) bitirmiş. Daha sonraları vatani görevini yapmak üzere kendi isteği ile Afganistan’a NATO bünyesinde barış gücü olarak gitmiştir. Askerlik öncesinde ve sonrasında çocukluğundan beri yaşadığı gözlemler ve yakın deneyimler sonrasında Haktan Akdoğan ile tanışıp Sirius UFO ve Uzay Bilimleri Araştırma Merkezi ilk kurucu üyelerinden olup dünya çapında bir çok organizasyonda görev almıştır. Daha sonrasında Sirius UFO’dan ayrılarak bağımsız olarak ORİON UFO VE DÜNYADIŞI VARLIKLARI ARAŞTIRMA GRUBU’nu kurmuştur. Orion UFO Araştırma grubu ile ülkemiz genelinde çok geniş bir takipçi kitlesine sahip olmuş ve yurt genelinde bir çok organizasyona ve toplantıya imza atmıştır. 5 Şubat – 26 Aralık arasında 2009 tarihleri arasında canlı olarak yayın yapan 89.4 Yaşam Radyoda ve 104.3 Radio Coll gibi değerli radyolarda UFO gerçeği ile ilgili canlı yayın programı yapmıştır. Türkiye genelinde bir çok önemli dergide, gazetede makaleleri ve röportajları yayınlamış ve okuyucuları tarafından büyük ilgi görmüştür. Aynı zamanda bir çok interaktif web sayfasında, haber portalında da halen yazıları röportajları yayınlanmaktadır. 2010 yılı başlarında ise Kanal T bünyesinde yaklaşık 10’un üzerinde UFO’lar ile ilgili canlı yayın programı yapmış daha sonraları bu programların dikkat çekmesi üzerine 2011 – 2012 yılları arasında Ulusal kanallardan olan Star, Kanaltürk, Atv A haber, Kanal34. Tv Em, Business Channell Türk gibi önemli TV kanallarına konuk olmuş UFO Araştırmacısı olarak adından söz ettirmiştir. 20 yılı aşkın bir süredir UFO araştırmacılığı yanında sık sık UFO gözlemi de yapan Kuzey’in kendisine ait yaklaşık 700 kareden fazla orijinal video ve UFO fotoğrafı bulunmakta ve bu görüntüler bugün bile yurtdışında da yayınlanmaktadır. Kuzey özel ekibiyle aktif çalışma ve araştırmalarına halen devam etmektedir. Kuzey Atacan uzun süren araştırmaları ve gösterdiği büyük başarı sayesinde dünyanın en büyük UFO araştırma merkezi olan MUFON ( Mutual UFO Network)’ un Türkiye bağlantılarından birini oluşturmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir