YAŞANILABİLİR 8 YENİ GEZEGEN DAHA KEŞFEDİLDİ.

NASA’nın Kepler uzay teleskobu, 6 Ocak Salı günü büyük bir dönüm noktasına geldi. Seattle’daki Amerikan Astronomik Derneği’nin yıllık kış toplantısında, Kepler’in şu anda 1000’den fazla ekzoplanet ve 4.000’den fazla gezegen adayı belirlediği açıklandı.

Kepler, 2009 yılında gezegen avcılığına başladı. Her ne kadar ilk görev 2013 yılının ortasında sona erdiyse de ancak iki uzay aracının dört reaksiyon çarkı başarısız oldu, teleskopun konumlandırmaya devam etmesini engelledi, bilim adamları hala önemli miktarda veri yığınını kullanıyorlar. Kepler bu süre zarfında bayağı bilgi  toplanmıştı.

Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezinden Kepler’in verilerini analiz eden bilim adamları yakın zamanda potansiyel olarak  uzayda sekiz yaşanabilir gezegen daha keşfettiler.  Yapılan açıklamada “yeni dünyaların”  ‘Goldilocks bölge’sinde yer alan bu gezegenlerin ne çok sıcak, ne de çok soğuk olmadığını hava şartlarının oldukça uygun olabileceğini düşünüyoruz. Dünyamıza benzeyen 8 gezegenin bizleri beklediğini biliyoruz şeklinde açıklama yapmıştır.

Çalışmanın baş bilim insanı Dr Guillermo Torresthe, “Bu gezegenlerin çoğunun Dünya gibi kayalık olma şansı yüksek” Potansiyel hayatın devamlılığını sağlayacak bu sekiz gezegenden ikisi olan , Kepler-438b ve Kepler-442b  “Güneş’ten daha küçük ve daha soğuk olan kırmızı cüce yıldızların yörüngesinde”, dönüp durmaktalar. Bunlar üzerinde daha detaylı çalışmalar yapmaktayız. Umarım çok daha olumlu veriler elde edeceğiz şeklinde bir açıklamada bulunmuştur.

Çalışmanın yazarı olan Dr. David Kipping, “Örneklemimizdeki gezegenlerin herhangi birinin gerçekten yaşanabilir olup olmadığını bilmiyoruz. Söyleyebileceğimiz tek şey onların umut verici adaylar olduğu. ” demektedir.

İlerleyen zamanlarda ekibin bu gezegenler hakkındaki araştırmaları Astrofizik Dergisinde yayınlanacak . Bakalım ne gibi yeni bilgilerle karşılaşacağız.

Kepler’in birincil misyonunun erken sona ermesi, yabancı dünyaların avına yapılan talihsiz bir darbeydi. Ancak, neyse ki, uzay aracı başarıyla yeniden düzenlenmiştir.  NASA yeni proje ve sonuçlarını Mayıs 2014 yılında”açıklayacağını ve olumlu şeyler beklediklerini ifade etmiştir.

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e-MAİL BÜLTENİNE KATIL
güNCEL KAL
E-mail bültenine ücretsiz katıl ve son yazılardan anında haberdar ol !